Macron zahájil v Pekingu sérii jednání. Premiér Li mluvil o ‚široké shodě‘ mezi prezidenty obou zemí

Francouzský prezident Emmanuel Macron ve čtvrtek v Pekingu zahájil sérii schůzek s čínskými vůdci. Jako s prvním se setkal s premiérem Li Čchiangem. Ten jej přijal ve Velké síni lidu na pekingském náměstí Tchien-an-men. Schůzky by mohly po letech napětí naznačit, jaké budou budoucí vztahy EU a Číny, poznamenala agentura Reuters. Později čeká Macrona jednání také s prezidentem Si Ťin-pchingem. Na návštěvě Číny je také Ursula von der Leyenová.

Peking Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Setkání francouzského prezidenta Emmanuela Macrona a čínského premiéra Li Čchianga

Ursula von der Leyenová vedle Emmanuela Macrona (ilustrační foto) | Foto: Thibault Camus/Pool | Zdroj: Reuters

Na začátku setkání s čínským premiérem Macron uvedl, že chce hovořit o „Ukrajině, ale rovněž o dalších velkých konfliktech a složitých situacích po celém světě“. „Schopnost sdílet společnou analýzu a budovat společnou cestu je zásadní,“ dodal francouzský prezident. Jak doplnil premiér Li, mezi Macronem a čínským prezidentem bude pravděpodobně existovat „široká shoda.

Von der Leyenová a Macron chtějí jednat se Si Ťin-pchingem. Do Číny odletí v prvním týdnu v dubnu

Číst článek

Nenaznačil nicméně, zda by byl Peking ochoten lobbovat v Moskvě kvůli míru na Ukrajině. „Schůzka vyšle pozitivní signál o společném úsilí Číny, Francie a Evropy udržet světový mír a stabilitu,“ dodal Li.

Již po svém příletu ve středu Macron uvedl, že Čína může díky svým blízkým vztahům s Ruskem hrát důležitou roli při hledání cesty k míru na Ukrajině.

Právě válka na Ukrajině, která již více než rok čelí ruské ozbrojené agresi, bude podle předpokladů jedním z hlavních bodů jednání Macrona s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem, který byl nedávno na návštěvě v Moskvě, kde jednal s ruským vůdcem Vladimirem Putinem.

Krátce před zahájením třídenní návštěvy Číny telefonoval Macron se svým americkým protějškem Joem Bidenem. Oba státníci se shodli, že je třeba přesvědčit Čínu, aby pomohla k brzkému ukončení ukrajinské války a nastolení trvalého míru v regionu, uvedl Elysejský palác.

Čína prohlašuje, že je v konfliktu neutrální, s Ruskem má ale silné vazby. Odmítla kritizovat ruskou invazi na Ukrajinu a vůbec ji označit za invazi, zatímco obviňuje Západ z vyprovokování a „rozdmýchávání“ konfliktu dodávkami zbraní Ukrajině.

Peking se rovněž snaží vystupovat jako potenciální mírotvorce, nedávná návštěva čínského prezidenta v Moskvě ale podle agentury Reuters zdůraznila stále užší vztahy mezi Ruskem a Čínou. Si v březnu v Moskvě se svým ruským protějškem podepsal rámcové dohody o rozšíření strategického partnerství a o strategické spolupráci.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme