Nehodu lodi na řece Volze nejspíš nepřežilo na 110 lidí

Nehodu potopeného parníku na Volze už nejspíše nikdo nepřežil. Podle posledních informací záchranné týmy našly v trupech vraku mnoho mrtvých těl. V potopené lodi Bulgarija je podle záchranářů na 110 mrtvých těl, včetně dětí. Ruské ministerstvo pro mimořádné události oznámilo, že na palubě bylo 208 lidí. Úřady dnes také rozhodly, že loď vyzvednou.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volha. Nehoda parníku Bulgarija

Volha. Nehoda parníku Bulgarija | Zdroj: Reuters

„Poslední informace s odvoláním na mluvčí ruských záchranářů hovoří o tom, že uvnitř lodi může být 110 mrtvých včetně dětí,“ uvedl zpravodaj ČTK Milan Syruček. Na 80 cestujících zachránila loď, která plula nedaleko od místa nehody.

Jednalo se vesměs o dospělé, kteří se zachránili díky tomu, že byli na palubě. Až 56 dětí ale zůstalo v okamžiku nehody v podpalubí v herně na hudebním představení. Podle předběžného seznamu cestujících na lodi nebyl žádný cizinec. „Problém ale je, že patnáct a možná i více cestujících nebylo zaregistrováno,“ řekl Syruček.

Právě přetížení mohlo být jedním z důvodů, proč šla loď ke dnu tak rychle. Podle svědků během tří minut. Objevují se i spekulace o špatném stavu lodi. Například že v parníku, který cestoval z Bolgaru do Kazaně, byla trhlina.

Otazníky kolem licence k přepravě osob

Média nicméně upozorňují na to, že před pár měsíci prošla loď technickou kontrolou. „Podle prokuratury ale loď neměla licenci k přepravě lidí, čili výlet po Volze byl vlastně nezákonný,“ upozornil Syruček.

Přehrát

00:00 / 00:00

Odborník na ruské dění Libor Dvořák ČRo 6 v poledních Ozvěnách dne.

Pasažéři, kteří přežili, navíc říkali, že jeden motor už při vyplutí nefungoval. "Loď v každém případě neprošla rekonstrukcí, jakou procházejí lodě na Volze. Jak byla v roce 1955 v jihoslovenském Komárně postavena, tak prakticky fungovala do dneška,“ upozornil odborník na ruské dění Libor Dvořák ČRo 6.

Podle prvních výsledků vyšetřování ale způsobily největší říční neštěstí v Rusku v posledních desetiletích kromě přetížení silný vítr, bouře a špatný manévr. Výletní loď podle všeho neměla vůbec v takovém počasí vyplouvat. Podle svědků se už po vyplutí nebezpečně nakláněla na pravou stranu. Vlny zaplavily palubu i podpalubí.

Parník Bulgarija se potopil v neděli před 14. hodinou moskevského času (11:58 SELČ) u vsi Sjukejevo v Tatarstánu, asi 3 kilometry od břehu a v hloubce asi 20 metrů. Přehradní jezero je v těchto místech až 40 kilometrů široké. Záchranáři proto pátrají v okruhu 25 kilometrů od místa neštěstí v naději, že pasažéry parníku Bulgarija vlny vyplavily na břeh.

Přehrát

00:00 / 00:00

Milan Syruček, zpravodaj ČTK v Rusku, ve Světě o jedné.

Potápěčům se v kalné vodě, kde je vidět na 70 centimetrů, podařilo zatím objevit několik desítek těl. Ruské úřady se rovněž rozhodly, že loď vyzvednou na hladinu. Musí se ale nejdřív počkat na jeřáby, takže celá akce může trvat ještě několik dní.

Parník byl postavený v Československu v roce 1955 a jeho kapacita byla okolo 140 cestujících. Vezla jich ale přes 200. Ruský prezident Dmitrij Medveděv vyhlásil na úterý státní smutek. Zároveň nařídil prověrku všech podobných plavidel, protože by ve stejném stavu mohly být i další.

Češi na palubě zřejmě nebyli

Prezident Dmitrij Medveděv vyhlásil na zítřek v celé zemi státní smutek. Svým rozsahem jde zřejmě o největší neštěstí v ruské lodní dopravě za posledních deset let. Detaily řekl Radiožurnálu David Nový z českého konzulátu v Moskvě:

„Příčinou havárie bylo jednak špatné počasí, jednak přetíženost parníku, který byl stavěn na 120 lidí a bylo tam zřejmě 199 lidí. Začínají se objevovat informace o poruše jednoho z motorů. Nejsou informace o tom, že by tam byli nějací Češi nebo jiní cizinci. Vesměs se jedná o lidi z Tatarstánu – spíše z Kazaně a okolí,“ uvedl Nový.


Místo nehody. Sjukejevo v Tatarstánu

Milan Kopp, Martin Dorazín, Silvie Třeslínová, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme