Několikadenní příměří v Sýrii narušily první incidenty u turecké hranice

První zprávy o porušování příměří přicházejí ze Sýrie. Na severu země se podle opozice znovu dostaly do ozbrojených střetů vládní síly a rebelové. Na odpoledne svolala exilová opozice velké protivládní protesty. Jedním z cílů má podle ní být i otestování, nakolik bude vládní bezpečnostní aparát dodržovat klid zbraní.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Syrští povstalci

Syrští povstalci | Zdroj: ČTK

Incidenty u turecké hranice hlásí dvě opoziční skupiny. Údajně proti sobě stojí vládní oddíly a dezertéři, kteří se připojili k povstalcům. Není jasné, kdo konfrontaci začal.

Během čtvrtka po celé Sýrii zahynulo při jednotlivých incidentech asi pět lidí. Před příměřím to byly i desítky denně. Na půdě OSN zaznělo, že příměří je velmi křehké, a že syrská vláda v rozporu s mírovým plánem nestáhla těžkou techniku z obydlených oblastí. Syrská opozice tvrdí, že vojáci také provádějí razie a zatýkají odpůrce prezidenta Bašára Asada.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci v Sýrii jsme na Rádiu Česko mluvili s blízkovýchodním zpravodajem ČRo Břetislavem Turečkem a s analytikem pro mezinárodní otázky Janem Kužvartem.

„Problém je v tom, jestli je toto porušení příměří. Vládní bezpečnostní služby dál provádějí policejní a bezpečnostní práci, alespoň to tak budou vykládat. Že se nemůžou odevšud stáhnout a nechat v zemi zavládnout anarchii. Tím také syrská vláda argumentuje, proč nesplnila důležitý bod plánu, když nestáhla z měst vojáky ani těžkou vojenskou techniku,“ přiblížil na Rádiu Česko blízkovýchodní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček.

Nedůvěru v upřímnost prohlášení syrského prezidenta Bašára Asada k dodržování příměří dnes vyjádřil francouzský prezident Nicolas Sarkozy. „Nevěřím, že Bašár Asad je upřímný. Bohužel nevěřím v toto příměří,“ cituje agentura Reuters Sarkozyho prohlášení v televizním zpravodajství.

Podle francouzského prezidenta je bezpodmínečně nutné rozmístit v Sýrii mezinárodní pozorovatele, aby sledovali situaci v zemi.

Zvláštní zmocněnec pro Sýrii Kofi Annan včera požádal Radu Bezpečnosti OSN o urychlené vyslání mezinárodního pozorovatelského týmu. OSN plánuje poslat misi 20 až 30 pozorovatelů, kteří mají na dodržování klidu zbraní dohlédnout. Dnes by měla RB OSN schválit rezoluci, která toto vyslání zakotví.

Zpravodaj doplnil, že podle Annanova plánu se ale počítá s vysláním až 250 lidí. „Ti by do Sýrie měli dorazit dodatečně, pokud bude příměří pořád platit,“ uvedl.

V Sýrii se po pátečních ranních modlitbách opět čekají protivládní demonstrace, ke kterým vyzvala opozice. Tyto protesty mají podle komentářů vyzkoušet ochotu syrské vlády klid udržet.

Podle BBC by v případě selhání mírového plánu Kofiho Annana některé státy volaly po tvrdším postupu vůči syrské vládě. BBC také informovala o tom, že se včera v americkém Kongresu ozvaly hlasy, které volaly po vyzbrojení syrské opozice. Podle analytika pro mezinárodní otázky Jana Kužvarta se dá v případě porušení příměří očekávat tvrdší postup proti režimu Asada.

„Rusko a Čína jsou čím dál tím víc nervózní a zároveň Turecko začíná mít obavy z přelévání násilí přes hranici, takže tady bude velký tlak na NATO a západní mocnosti, aby se nějakým zásadnějším zapojily,“ přiblížil.

Břetislav Tureček, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme