Němce pobouřil kontroverzní umělec. Vystavuje vedle sebe portréty Anny Frankové a Hitlera
Franz Kafka a Anne Franková v jedné řadě s Hitlerem a Stalinem, to nabízí kontroverzní výstava německého umělce Lutze Friedela. Od víkendu bude k vidění v novém braniborském parlamentu. Někteří poslanci CDU se pokusili výstavu zakázat.
Na některých ze 112 děl Lutze Friedela jsou zobrazeni jak Adolf Hitler, Joseph Goebbels nebo komunistický diktátor Stalin, tak Anne Franková, Rosa Luxemburgová či Konrad Adenauer.
Právě jeho zařazení po bok válečných zločinců rozčílilo braniborské poslance CDU, kteří žádali zákaz výstavy. Bouřlivá diskuse, kde je hranice mezi uměním a politikou a zda má taková výstava viset v prostorách zemského sněmu, se vede dál. Stěžuje si i ústřední židovská rada.
O kontroverzní výstavě informovala zahraniční zpravodajka ČRo Klára Stejskalová
Výstavu přitom zatím téměř nikdo neviděl. Prostory nově postaveného městského zámku v Postupimi a nového sídla braniborského parlamentu se otevřou veřejnosti až tento víkend.
Lutz Friedel, který se potýkal se zákazem svého umění už v dobách NDR, reaguje na vyhrocenou debatu o výstavě se značným rozhořčením. Svým dílem chce prý naopak ukázat, jak je demokracie zranitelná.
Má také řadu zastánců z umělecké sféry. Oceňují na něm, jakým způsobem kontroverzní postavy ztvárnil. Například ředitel památníků někdejší věznice Stasi vítá debatu o tom, jaký je rozdíl mezi diktaturou a demokracií.
Snad žádná jiná země se se svou temnou minulostí nevyrovnává tak jako Německo. Přesto se však dodnes stále zcela neví, jak se postavit k osobě Adolfa Hitlera v případě umění. Každá výstava či film o něm tu vyvolává velké debaty.