Německá Spolková rada schválila odchod od jádra
Jaderná energie v Německu podle očekávání nepřežila hlasování v německé Spolkové radě. Byl to poslední krok k definitivnímu odstavení jaderných reaktorů k roku 2022. Toto rozhodnutí je v naprostém souladu s většinovým veřejným míněním, které je proti atomové energii.
Odchod od jaderné energetiky podpořili představitelé všech parlamentních stran s výjimkou strany Die Linke. Teď zbývá vyřešit další otázky, mimo jiné jak zajistit, aby Německo nekupovalo elektřinu v zahraničí, aby došlo k co nejrychlejšímu vybudování rozvodných sítí.
„V příštích deseti letech má Německo před sebou něco, co už se v této zemi odehrálo několikrát po druhé světové válce, totiž daný impuls k rozvoji různých technologií. To znamená, že nikdo ještě zcela přesně neví, jak budou některé otázky řešeny, ale to řešení povede k nějakým technologickým inovacím,“ řekl spolupracovník Českého rozhlasu Jaroslav Šonka.
Spolupracovník Českého rozhlasu v Německu Jaroslav Šonka mluví o jaderné energii ve Světě o druhé na Rádiu Česko.mp3
Hlasování ve spolkové Radě předcházela demonstrace před úřadem vlády. Tentokrát se tu ovšem sešli nikoli odpůrci, ale zastánci jaderné energie, zástupci vědecké a technologické obce. Protestovali proti nezodpovědné energetické politice vlády a kritizovali možnou závislost Německa na dovozu elektřiny ze zahraničí.
Bádenskowürtenberský premiér Kretschmer ze strany Zelených vyzval k co nejrychlejšímu nalezení konečného úložiště jaderného odpadu. Zatím se uvažovalo především o solném dole v Gorlebenu, do něhož už vláda investovala přes jeden a půl miliardy eur. Obyvatelé Dolního Saska jsou ale proti.
Odstavení jaderných elektráren by mohlo způsobit problémy v okolních státech. Například v České republice panují obavy z přetěžování přenosové soustavy, z růstu cen elektřiny, podle premiéra Nečase po roce 2022 možná až o 30 procent.
„V Německu se počítá s tím, že pokud by se nic nestalo, tak během tří až čtyř let by docházelo k dovozu elektrické energie ze sousedních zemí, ovšem to je ta nejpesimističtější alternativa a zatím nikdo nevychází z toho, že k ní dojde,“ uvedl Jaroslav Šonka.
Zákon o odchodu jaderné energie schválila už minulý týden dolní komora německého parlamentu. Nyní ho musí ještě podepsat prezident Christian Wulff.