Německé testy definitivně vyvrátily podezření, že nákaza je z okurek

Německé testy definitivně vyvrátily podezření, že by byly okurky ze Španělska kontaminované smrtícím typem střevní bakterie EHEC. Oznámil to Spolkový institut pro vyhodnocování rizik. Nejnovější zkoumání okurek sice výskyt škodlivé bakterie EHEC prokázal, její druh ale nebyl smrtícího typu. Zdroj nebezpečné nákazy tak zůstává neznámý. V Evropě už bakterie zabila 18 lidí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Testování zeleniny v brněnské laboratoři.

Testování zeleniny v brněnské laboratoři. | Zdroj: Reuters

„Ze středeční audiokonference, kterou pořádala Evropská komise, se nepodařilo vůbec prokázat, že by zelenina byla kontaminována patogeny. A původní tvrzení německé strany, že tam byl prokázán přímo patogenní kmen Escherichia Coli, jsou postupně vyvraceny, jedno za druhým,“ řekl ředitel odboru kontroly, laboratoří a certifikace Jindřich Pokora ze SPZI.

Podle odborníků se bakterie šíří převážně jídlem. Ale je těžké určit, kterým konkrétně. Možností je příliš. Může jít o nedostatečně tepelně opracované maso stejně dobře jako o neumytou zeleninu. Některé spekulace se dokonce ubírají i směrem k teroristickému útoku. Odborníci se ale kloní spíše k nákaze z jídla.

Přehrát

00:00 / 00:00

prymula.mp3

„Mě informace, které proudí z Německa, připadají trochu zvláštní, protože původně bylo deklarováno, že u dvou okurek se bakterie prokázala, poté to bylo popřeno. Takže v tuto chvíli nebyl označen konkrétní zdroj. V Německu se stále mluví o čerstvé zelenině, ale je alarmující, že se to zatím nepodařilo prokázat,“ řekl na Rádiu Česko epidemiolog a předseda České vakcinologické společnosti Roman Prymula.

Podle něj by zdrojem nákazy mohlo být i maso, jak se spekuluje. „Tady se obviňuje zejména hovězí dobytek a to prostřednictvím buď přímé kontaminace masa anebo sekundární kontaminace. V historii Německa byla většina epidemii vyvolána buď prostřednictvím masa nebo nepřevařeného mléka,“ vysvětlil.

Mezilidský přenos nákazy

Co se týká možného mezilidského přenosu nákazy, Prymula se domnívá, že následující vlna, která nyní přichází, už je na bázi tohoto přenosu. „Protože primární zdroj byl někde v oblasti severního Německa a nyní je ten další přenos už sekundární, tedy kontaktní . Protože pořád naprosto dominuje Německo a není z toho zřejmé, že by se tyto produkty zavezly někam dál,“ přiblížil.

V Německu za včerejšek potvrdili 365 nových případů. A asi čtvrtina z nich trpí vážným hemoliticko-uremickým syndromem, který může být smrtelný. V několika extrémních případech už se také potvrdilo napadení centrální nervové soustavy. Prověřuje se dalších 500 pacientů.

Asi patnáct případů je potvrzených ve Švédsku, kde už také jeden pacient zemřel. Sedm nemocných hlásí Dánsko. Tři v Nizozemsku, po dvou v Americe a ve Spojeném království. Jeden ve Španělsku a v České republice, kde na výsledky aktuálně čeká 7 lidí.

Všichni pacienti mají jedno společné a to nedávnou cestu do severního Německa. Zatím se tedy nikde neobjevil případ onemocnění z jiného zdroje. Z toho vyplývá, že pravděpodobné ohnisko nákazy je někde v hamburských skladech.

Podle hlavního německého hygienika může epidemie trvat celé měsíce, pokud se nepodaří zjistit původce choroby. Prý se dokonce domnívá, že se příčina epidemie ani nemusí nikdy zjistit. Záleží na tom, jestli je nakažená potravina ještě ve skladech, kolik jí je a z velké části také na štěstí, zda se jí podaří identifikovat.

Španělsko bude žádat odškodnění, potvrdil premiér

Španělský premiér Zapatero dnes potvrdil, že Španělsko bude žádat odškodnění. A celou aféru chce řešit i v Bruselu. Představitelé Evropské komise přitom ještě včera uváděli, že jde čistě o bilaterální záležitost, do které se Brusel nechce vměšovat. A to i navzdory tomu, že nepotvrzená informace se šířila přes unijní systém včasného varování.

Teď to bude muset Brusel řešit a nejen kvůli španělskému podnětu. Přestože se ještě neví odkud nákaza pochází, Rusko dnes plošně zakázalo dovoz čerstvé zeleniny z Evropské unie. Brusel to okamžitě označil za nepřiměřené a žádá od Moskvy vysvětlení.

Ale než se situace vyřeší, tak určitě pocítí ztrátu zemědělci v celé sedmadvacítce. Do Ruska jde celá čtvrtina zeleniny vypěstované v EU a tak ztráty budou pravděpodobně velmi vysoké.

Martin Křížek, Ondřej Bouda, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme