Během nouzového stavu v Česku vzrostl počet týraných dětí, píše Mf Dnes. A pěstitelé na jihu Moravy hlásí méně okurek, píše Deník. Více si přečtěte ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
Na poli u Pasohlávek na Brněnsku leží na hnoji tuny vyhozených okurek. Pěstitel je nejspíš vyhodil kvůli jejich přezrálosti. Zelenina přitom podle dobrovolníků z iniciativy Zachraň jídlo mohla zasytit desítky bezdomovců.
Dva napínavé a dlouhé zápasy se šťastným koncem mají za sebou čeští tenisté na US Open. Tomáš Berdych zdolal v páté rozhodující sadě Slováka Kližana, Lucie Šafářová zase ve třech setech přehrála Francouzsku Cornetovou. Berdych na závěrečném grandslamu sezony postoupil do 3. kola, Šafářová poprvé v kariéře prošla v New Yorku do osmifinále.
Německo se rozhodlo, že zruší varování před konzumací okurek, rajčat a salátů, které úřady vydaly kvůli epidemii EHEC. V platnosti nicméně i nadále zůstane varování před klíčky.
Španělská vláda nebude žádat Německo o odškodnění za okurky. V Berlíně to dnes prohlásil náměstek španělské ministryně zahraničí Diego López Garrido. Označení španělských okurek jako možného zdroje nebezpečné střevní nákazy uvrhlo španělské zemědělce do tíživých ekonomických problémů.
Dopad okurkové kauzy zejména na Španělsko je podle studie navarrské Univerzity zcela zničující. Poškozeny jsou ale i další státy – například Maďarsko nebo Rumunsko. Evropská komise proto má rozhodnout o kompenzacích pro zemědělce, kteří utrpěly ztráty kvůli poklesu prodeje zeleniny v Evropě.
Španělský premiér José Zapatero bude chtít po Německu odškodnění kvůli falešnému obvinění tamních okurek z šíření epidemie krvácivého průjmu. V telefonickém rozhovoru už o to požádal německou kancléřku Angelu Merkelovou.
Současná epidemie nebezpečné střevní nákazy, která postihla Německo, se odrazila na trzích se zeleninou v celé Evropě, včetně České republiky. Také tuzemští prodejci nakupují méně zeleniny od pěstitelů a cena okurek prudce klesla. Odkud se nákaza vzala, přitom stále vůbec není jasné.
Německé testy definitivně vyvrátily podezření, že by byly okurky ze Španělska kontaminované smrtícím typem střevní bakterie EHEC. Oznámil to Spolkový institut pro vyhodnocování rizik. Nejnovější zkoumání okurek sice výskyt škodlivé bakterie EHEC prokázal, její druh ale nebyl smrtícího typu. Zdroj nebezpečné nákazy tak zůstává neznámý. V Evropě už bakterie zabila 18 lidí.
Vzorky z bio-okurek, odebrané u společnosti Country Life, neobsahovaly nebezpečný subtyp bakterie Escherichia Coli. Jak uvádí v oficiální zprávě Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI), potvrdily to dnešní výsledky laboratorních rozborů. SPZI ve zprávě uvádí, že na základě nových výsledků vrátí četnost kontrol čerstvé zeleniny v Česku na původní úroveň.
Španělé uvítali zprávu hamburské laboratoře o tom, že původcem nákazy nebezpečnou bakterií, která má na svědomí v Německu 15 životů a minimálně 1.400 nakažených, nejsou salátové okurky ze Španělska. Španělsko se obviněním od počátku vehementně bránilo. Tamní politici se již nechali slyšet, že budou žádat náhrady ztrát.
Američanka, která leží v nemocnici v Praze Na Bulovce, se opravdu nakazila nebezpečnou bakterií EHEC. Radiožurnálu to potvrdila Národní referenční laboratoř. U druhého případu to testy nepotvrdily.
Testy španělských okurek v Německu nepotvrdily přítomnost smrtící střevní bakterie. Podle agentury DPA to oznámila hamburská ministryně zdravotnictví Cornelia Prüferová-Storcksová. Na okurkách ze Španělska podle ní sice byl zjištěn výskyt střevní bakterie EHEC, nikoli však její toxické varianty O104, která si v Německu vyžádala už 15 mrtvých. Zdroj nákazy tak zůstává nadále nejasný.
Španělé odmítají nařčení, že nebezpečná infekce EHEC, zjištěná v okurkách, má původ právě u nich. Postoj země na unijním neformálním setkání v maďarském Debrecínu zopakovala i španělská ministryně zemědělství. Podle ní je vina na německé straně. Španělsko již ale zaznamenalo prvního nakaženého.
Do Česka se téměř přestaly dovážet okurky ze Španělska, které jsou podle německých úřadů zdrojem nebezpečné nákazy. Radiožurnálu to řekl prezident Svazu obchodu Zdeněk Juračka.
Španělé odmítají svou zodpovědnost za nákazu z bio-okurek dovezených do Německa, kde stále stoupá počet smrtelných případů. Odvolávají se na to, že německá strana dosud nezveřejnila laboratorní rozbory, které by objasnily, kdy přesně byly okurky nakaženy. Pokud se prokáže, že vina nebyla na straně Španělska, bude země žádat náhrady ušlého zisku od Evropské unie.
Aféra kolem španělských okurek nakažených baktérií EHEC se odrazila i na trzích se zeleninou pocházející z jiných zemí. Například v Belgii výrazně klesl zájem zákazníků o salátové okurky. Také prodejci nakupují méně zeleniny od pěstitelů a cena okurek prudce klesla.
Česká Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) kvůli případu rizikových bio okurek ze Španělska rozhodla o rozšíření kontrol čerstvé zeleniny po celém území ČR. Budou odebírány i vzorky zeleniny, která pochází z jiných než rizikových států (Španělsko, Německo, Nizozemí, Dánsko), například Rumunska, Bulharska, ale i z Česka. Na nákazu, kterou vyvolala podle expertů střevní bakterie, už v Německu zemřelo deset lidí.
Na nebezpečnou střevní nákazu ze syrové zeleniny zemřelo v Německu už deset lidí. Prokazatelně se nakazilo 1200 lidí v Německu, 30 ve Švédsku a několik jednotlivců v dalších západoevropských zemích. Vždy to souviselo s pobytem v Německu. V Česku inspektoři našli 120 salátových okurek ze Španělska, v nichž by teoreticky nákaza mohla být a v řádu dní sdělí výsledky. Nebezpečí dalšího šíření stále není zažehnáno. Dnes kvůli tomu zasedá v Berlíně krizový štáb.
Španělské úřady se i nadále brání obvinění, že do Německa vyvezené okurky byly nakažené už u producenta. Zdůrazňují, že výsledky analýz ještě nejsou známé. V samotném Španělsku nebyl dosud nikdo nakažen. Zemědělci zvažují žalobu na Německo.
Není vyloučené, že se údajně nakažená zelenina dostala i do Maďarska. Úřady zintenzívnily kontroly vybrané zeleniny po informacích z Prahy. V laboratořích už testují 80 vzorků.
V Česku se prodalo až 120 kusů rizikových bio okurek původem ze Španělska. Potvrdil to mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce Michal Spáčil. Okurky mohou být kontaminovány bakterií, která způsobuje závažnou střevní infekci.
Nemoci podlehlo už 10 lidí, infikovaných je přes 1 000. Lékaři v Hamburku začali nejvážněji nemocným lidem dávat nové léky proti selhání ledvin. Podle ministra zdravotnictví Šlesvicka-Holštýnska epidemie zatím nedosáhla vrcholu. Za zdrojem nákazy jsou zřejmě salátové okurky ze Španělska.
Lidé ze Státní zemědělské a potravinářské inspekce kontrolují v českých prodejnách zeleninu ze Španělska. Chtějí mít jistotu, že se průjmové onemocnění, objevené v Německu, nedostalo se zbožím také na český trh. Zároveň inspektoři obchodníky informují o tom, že mohou zboží z prodeje stáhnout. Některé obchody to sice udělají, prodejna Tesco v centru Prahy však nikoliv.
V Německu pokračuje pátrání po původci smrtící střevní bakterie. Po španělských okurkách padá podezření i na zeleninu z Nizozemska. Počet infikovaných už překročil 700, útok bakterií nepřežilo už 5 lidí. Počet nakažených osob se rychle zvyšuje, nezvyklé je procento dospělých nemocných, z toho tři čtvrtiny případů jsou mladé ženy.
Hygienici pozorně sledují, zda se v České republice v současné době nevyskytuje střevní nákaza, která nyní trápí Německo. Tam podle aktuálních informací onemocnělo asi 700 lidí a pět na infekci zemřelo. Renata Vaverková z Krajské hygienické stanice Jihomoravského kraje připouští, že i u nás byl v minulosti výskyt nákazy zaznamenaný, v současnosti ale hygienici nevědí o žádném případu.