Konec ‚nelidských aktivit‘ mezinárodního neonacismu. Německo zakázalo hnutí Hammerskins
Německá ministryně vnitra Nancy Faeserová zakázala neonacistické hnutí Hammerskins Deutschland a jeho odnože. Spolkové ministerstvo vnitra v úterý oznámilo, že policie proti členům uskupení podnikla razie v celém Německu.
„Zákaz Hammerskins Deutschland znamená tvrdou ránu pro organizovaný pravicový extremismus. Tímto zákazem ukončujeme v Německu nelidské aktivity mezinárodního neonacistického sdružení,“ uvedla Faeserová o hnutí, ke kterému se v Německu podle údajů ministerstva hlásí asi 130 lidí. „Je to od nás jasný signál proti rasismu a antisemitismu,“ dodala ministryně.
Německý politik českého původu čelí vyšetřování kvůli možnému hajlování. Hrozí mu až tři roky vězení
Číst článek
Hnutí, které má ve znaku ozubené kolo se dvěma zkříženými tesařskými kladivy, Faeserová zanesla na seznam zakázaných uskupení kvůli tomu, že jeho činnost mířila proti ústavnímu uspořádání země a proti porozumění mezi národy. Myšlenkou hnutí, které má původ v USA, bylo udržení čistoty bílé rasy.
Spolu s hnutím byla rozpuštěna také organizace Crew 38, která funguje jako podpora uskupení Hammerskins. Číslo 38 podle pořadí v abecedě odkazuje na písmena C a H, což je v angličtině zkratka pro zkřížená kladiva (Crossed Hammers).
Policie podle ministerstva v úterý ráno prohledala byty 28 lidí považovaných za členy spolku. Razie se konaly v deseti z 16 německých spolkových zemích, mimo jiné v Sasku, Bavorsku a Berlíně.
VIDEO: V Orlandu demonstrovali neonacisté. Vlajky s hákovým křížem vyvěsili i před Disney Worldem
Číst článek
Faeserová a také Spolkový úřad pro ochranu ústavy (BfV), jak se oficiálně jmenuje německá civilní kontrarozvědka, v pravidelných výročních zprávách označují pravicový extremismus za největší nebezpečí pro německou demokracii.
Počet přívrženců extrémní pravice se loni meziročně zvýšil takřka o 6000 na 38 800 lidí, což BfV zdůvodnila tím, že do výčtu poprvé zahrnula členy populistické až krajně pravicové Alternativy pro Německo (AfD). Tu kontrarozvědka sleduje kvůli podezření z pravicového extremismu, taková obvinění ale strana odmítá.
Německé ministerstvo vnitra proti neonacistickým a krajně pravicovým organizacím zasahuje pravidelně. Předchůdce Faeserové Horst Seehofer v roce 2020 zakázal pravicově extremistické skupiny Combat 18, Nordadler a Wolfsbrigade 44.