Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Norští státní zástupci nechtějí znovu přezkoumat Breivikovo duševní zdraví

Zatím není jasné, jak nová zjištění ovlivní případ norského střelce Anderse Breivika. Ten je totiž podle tří psychologů a jednoho psychiatra duševně zdravý. Lékaři, kteří ho dlouhodobě sledují ve vězení, došli k opačnému závěru než soudní experti loni v listopadu. Soud teď dal účastníkům čas do čtvrtka, aby se vyjádřili.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Anders Behring Breivik v ozbrojeném policejním autě na cestě z dnešního soudu

Anders Behring Breivik v ozbrojeném policejním autě na cestě z dnešního soudu | Foto: Jon-Are Berg-Jacobsen | Zdroj: ČTK

Breivik podle vězeňského psychologa Jana Bohlera nejeví známky psychotických stavů ani schizofrenie. Navíc se nepokusil o sebevraždu a nepotřebuje žádné léky. To vše prý nasvědčuje, že je duševně v pořádku.

Čtveřice lékařů si je svými zjištěními jistá, protože Breivika sleduje téměř nepřetržitě od jeho vzetí do vazby ihned po atentátech v Oslu a na ostrově Utöya.

Bomba nastražená v autě před vládní budovou v červenci zabila 8 lidí a následně Breivik postřílel 69 účastníků tábora mládežnické organizace vládnoucích sociálních demokratů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktor Ondřej Bouda sleduje vývoj případu s Andersem Breivikem

Podle oficiálního posudku, který schválila i odborná soudní komise, má přitom Breivik trpět schizofrenií, psychózami a mít sebevražedné sklony.

Právník obětí John Arild Aasen proto chce, aby experti Breivikův duševní stav přezkoumali.

Státní zástupci ale zatím o takové možnosti neuvažují. Současný posudek je podle nich nejdůkladnější v historii norského soudnictví a nenašli v něm závažné chyby.

Ani právnička obhajoby nechce přezkoumávat psychický stav svého klienta, přestože Anders Breivik s tím, že by byl duševně nemocný, nesouhlasí.

Na atentátníkově duševním zdraví přitom závisí, zda bude za své činy odsouzen do vězení, nebo jestli ho soud nakonec pošle jen na léčení do psychiatrického ústavu. Oba rozsudky by ale pravděpodobně byly prakticky doživotní.

Ondřej Bouda, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme