Nepokoje v Nové Kaledonii mají nejméně čtyři oběti. Zraněných jsou stovky

Nejméně čtyři další lidé včetně jednoho četníka zemřeli při nepokojích na tichomořském ostrově Nová Kaledonie, informovala ve čtvrtek agentura AFP s odvoláním ostrovní úřady. Ty už předtím informovaly o čtyřech obětech, další stovky lidí jsou zraněny. Demonstrace souvisí s chystanou změnou volebního práva, o níž hlasovali poslanci dolní komory francouzského parlamentu. Nová Kaledonie je francouzské zámořské území.

Nouméa Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Násilné nepokoje v metropoli Noumea, Nová Kaledonie

Násilné nepokoje v metropoli Noumea, Nová Kaledonie | Foto: Delphine Mayeur/Hans Lucas | Zdroj: Reuters

Francouzská vláda ve středu oznámila, že na ostrově v souvislosti s nepokoji zavede na nejméně 12 dní výjimečný stav. Paříž už dříve na své zámořské území vyslala stovky policistů a hodlá tam nasadit i vojáky.

Nice, Béziers a teď i Limoges. Francouzská města zavádí noční zákaz vycházení mládeže

Číst článek

Změna místní ústavy, kterou dříve schválili francouzští poslanci, by umožnila Francouzům žijícím v Nové Kaledonii alespoň deset let hlasovat v místních volbách. To by podle kritiků oslabilo vliv domorodých Kanaků. Konečné schválení změny si vyžaduje hlasování obou parlamentních komor na společném zasedání.

Nová Kaledonie je jedním z pěti francouzských teritorií v Asii a Oceánii. Na ostrově žije zhruba 270 tisíc lidí, kromě Kanaků lidé původem z Evropy a potomci přistěhovalců z asijských a tichomořských území. V uplynulých letech se voliči třikrát v referendu vyslovili pro zachování vazeb na Paříž.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme