Francouzský novinář Soldin dostal Řád čestné legie. Zamřel v květnu při ostřelování Bachmutu
Francouzský novinář bosenského původu Arman Soldin, zabitý letos v květnu u Bachmutu na Ukrajině, dostal Řád čestné legie. Hodnost rytíře mu dekretem u příležitosti státního svátku 14. července udělil prezident Emmanuel Macron. Soldin natáčel videa o dění ve válečné zóně jako reportér agentury AFP, která v pátek o vyznamenání informovala.
Dvaatřicetiletý Soldin pracoval jako koordinátor videozpravodajství na Ukrajině od září loňského roku a často se vydával na frontu. Šlo o zkušeného reportéra, uvedla agentura. Zemřel při ostřelování poblíž města Časiv Jar nedaleko Bachmutu, který na začátku května čelil intenzivní ruské dělostřelbě. Pod palbu se dostal společně s dalšími čtyřmi kolegy, kteří vyvázli bez zranění.
‚Celá agentura je zdrcena.‘ V okolí Bachmutu zahynul dvaatřicetiletý novinář z agentury AFP
Číst článek
Jeho smrt vyvolala vlnu emocí u veřejnosti, hold mu skládali i mnozí novináři a politici. Kolegové vyzdvihli, že byl vždy „velmi seriózní“ a vše zaznamenával z bezprostřední blízkosti, mnohdy v těžkých a nebezpečných podmínkách.
„Měl vzácnou schopnost najít uprostřed hrůzy závan života a dokonce, řekla bych, poezie. Uprostřed chaosu a násilí vždy dokázal s lidskostí zaznamenat každodenní život obyvatel, kteří se snažili přežít,“ řekla o Soldinovi francouzská ministryně kultury Rima Abdul Malaková.
Soldin se dostal do Francie jako roční hoch v náručí své matky, která uprchla před válku z Bosny. Před misí na Ukrajině působil na zpravodajském postu v Londýně. Francouzská protiteroristická prokuratura den po Soldinově smrti zahájila vyšetřování kvůli podezření, že šlo o válečný zločin. Mezinárodní organizace Reportéři bez hranic (RSF) se kvůli stejnému podezření obrátila na Mezinárodní trestní soud (ICC) v Haagu.
Výbuch rakety v přímém přenosu. Francouzští novináři se v Kramatorsku dostali pod ruskou palbu
Číst článek
Řád čestné legie je francouzské nejvyšší státní vyznamenání, které se uděluje na základě dekretu francouzského prezidenta za vynikající civilní nebo vojenské zásluhy o francouzský národ. Mezi jeho české nositele patří například Tomáš Garrigue Masaryk, prezident Petr Pavel nebo spisovatel Milan Kundera.
Francie si v pátek připomíná dobytí pařížské pevnosti Bastila 14. července 1789, které je považováno za začátek Velké francouzské revoluce. Oslavy jsou komornější kvůli obavám z nepokojů. Macron se zúčastní tradiční vojenské přehlídky v Paříži, čestným hostem je letos Indie.