Reportéři bez hranic: Letos přišlo o život 50 novinářů, jen třetina zemřela ve válečných oblastech

V roce 2020 bylo ve světě zabito 50 novinářů, více než dvě třetiny z nich zemřely v oblastech, kde se neválčí. Roste počet těch, kteří byli o život připraveni cíleně. Nejčastějším motivem pro vraždy novinářů jsou články o korupci a zneužívání veřejných peněz. Mezi zavražděnými byly letos dvě ženy. Údaje v úterý ve své výroční zprávě zveřejnila organizace Reportéři bez hranic (RSF).

Paříž Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Novinář, novinářka (ilustrační foto)

Novinář, novinářka (ilustrační foto) | Foto: Shutterbug75 | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0,©

Počet zabitých novinářů od roku 2012, kdy jich zemřelo 147, stále mírně klesá. Stoupá však počet zástupců médií, kteří přišli o život v oblastech, kde se neválčí. Letos v zemích, kde vládne mír, zabili 68 procent všech obětí. Necelá třetina novinářů naopak přišla o život v oblastech zmítaných konflikty, jako jsou Sýrie nebo Jemen.

Novinář psal o válce gangů v Mexiku a policie ho našla zavražděného. Mučili ho a setnuli mu hlavu

Číst článek

Podle počtu úmrtí je nejnebezpečnější Mexiko, kde zemřelo osm novinářů, šest jich přišlo o život v Iráku, pět v Afghánistánu a čtyři v Indii.

Celkem 42 z 50 mrtvých bylo zamýšleným cílem útoku nebo přímo vraždy. Podíl novinářů, kteří jsou konkrétním terčem útoku, stále roste.

Články o korupci

Podle zprávy novináři nejčastěji zaplatili životem za investigativní reportáže o korupci nebo o zneužívání veřejných prostředků, druhým nejčastějším důvodem jsou články o mafii a organizovaném zločinu. V roce 2020 se objevil nový motiv pro násilí na představitelích médií, sedm novinářů zemřelo, když psalo o demonstracích.

V Iráku byli tři novináři zastřeleni kulkou do hlavy přímo během demonstrace, v Kurdistánu byl zastřelen novinář, který se pokoušel utéct, když došlo ke střetu mezi demonstranty a policií. V Nigérii zemřeli reportéři, kteří informovali o protestech proti policejní brutalitě specializované kriminalistické jednotky. V Kolumbii se novináři stala osudnou reportáž o násilí na domorodých kmenech.

Írán popravil opozičního novináře za podněcování protivládních protestů. Trest kritizovala i Francie

Číst článek

Zpráva pracuje s údaji od 1. ledna do 15. prosince 2020. V první části zprávy, zveřejněné v polovině prosince, organizace RSF uvedla, že aktuálně je po celém světě vězněno 387 novinářů, nejvíce v Číně. Dalších 54 novinářů je zadržováno jako rukojmí, čtyři se pohřešují.

Za posledních deset let podle RSF zemřelo násilnou smrtí 937 novinářů. Podle AFP Mezinárodní federace novinářů zaznamenala od roku 1990 celkem 2658 zabitých novinářů.

Organizace Reportéři bez hranic hájí svobodu tisku ve světě. Byla založena v roce 1985 v Paříži a má více než stovku dopisovatelů po celém světě.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme