Až sto tisíc turistů uvízlo kvůli koronaviru na Novém Zélandu. Letenky domů stojí i sedmdesát tisíc korun
Na Novém Zélandu je až 100 tisíc turistů, kteří tam uvízli kvůli koronaviru. Země před 12 dny vyhlásila s ohledem na epidemii přísné restrikce a až koncem minulého týdne úřady podmínky zmírnily, aby daly turistům možnost zajistit si lety domů, napsala agentura AP. Na Novém Zélandu se dosud potvrdilo 1106 případů nákazy koronavirem a jednoho mrtvého člověka. Asi 40 procent případů souvisí s lidmi, kteří se vrátili z cesty do zámoří.
V repatriačním programu bylo v pondělí zapsáno 12 tisíc Němců. Patří k nim i Steffen Schmieg, který se na letišti v Christchurchi zaregistroval pro let do Frankfurtu, objednaný německou vládou. Schmieg přicestoval před měsícem, aby navštívil přítele a prohlédl si Nový Zéland. Zastihlo ho ale vládní karanténní opatření.
Vnímají nás jako nebezpečí, sami nic nedodržují, říká Čech na Novém Zélandu. Ze země ale odjet nemůže
Číst článek
Jeho krajanka Katharina Genzová přicestovala v říjnu, její zpáteční let byl nejprve odložen a pak zrušen. „Ano, měla jsem obavy, ale Nový Zéland se s tím vypořádal docela dobře, lépe než Německo,“ řekla. Po návratu plánuje několikadenní pobyt v izolaci v prázdném otcově bytě, než se vydá za rodinou.
Britská vláda na rozdíl od Berlína charterové lety neorganizuje z Nového Zélandu ani Austrálie a doporučuje lidem, aby se snažili zajistit si letenku v některé lince, která ještě funguje.
Letenky za 70 tisíc korun
Novozélandská generální guvernérka Laura Clarková ale přiznala, že dostupnost letenek je problém a lidé, kteří už přišli o dost peněz, za ně nyní mají zaplatit v přepočtu přes 70 tisíc korun.
Její úřad se snaží s leteckými společnostmi vyjednat cestu pro nejohroženější, tedy starší lidi, nemocné a děti. Přednost by měli dostat i zaměstnanci britského zdravotnictví. Clarková odhaduje, že domů se chce vrátit možná až 22 tisíc Britů a že ne všichni se úřadu přihlásili. Minulý týden se podařilo odletět 1000 Britům.