OBRAZEM: Betlémem zněly dudy i bubny, městem prošli skauti
Náměstí Jesliček a okolní ulice Starého města v Betlémě rozeznělo dunění bubnů, pískání na dudy a troubení na trumpety. Štědrodenní průvod skautských kapel je už celá desetiletí betlémskou tradicí.
„Na tenhle okamžik cvičíme celý rok. Tohle je způsob, kterým my, skauti, oslavujeme narození Krista. Stala se z toho tradice, už můj děda hrál v takové kapele," vysvětluje Elias, statný třicátník s černým plnovousem.
Je přímo z Betléma a v oddílové kapele hraje na dudy. Dunění skautských kapel je předvojem tradičního příjezdu latinského patriarchy z Jeruzaléma do Betléma.
Eliasův betlémský oddíl vede Sámí Danial „Skauti, to jsou dobrovolníci. Skautství je pro děti radosti. A jiným zase pomáháme. Pomáháme dětem, pomáháme starým, máme aktivity po celé Palestině."
V Palestině jsou podle Sámího jak křesťanské, tak muslimské skautské oddíly. "Dneska přijeli jen skauti křesťanští. Jsou tu skupiny odtud z Betléma, oddíly z Rámalláhu, z Nazaretu, z Jericha a dalších měst. Štědrý den je jediným dnem, kdy se tady sejdou všichni křesťanští skauti z Palestiny."
Mezi kapelami je soutěživost, Sámí ale o kvalitách svého oddílu nepochybuje: „Naše kapela je na celém Západním břehu jedničkou. Hrajeme hlavně na dudy a na bicí. Na dudy jsme se učili od skotských učitelů a postupně jsme začali učit nové hráče sami."
Křesťané z Betléma i celé Palestiny postupně emigrují. Může za to hlavně neřešený izraelsko-palestinský problém. Skautství a skautské kapely tak pomáhají udržovat zdejší komunitní život.
„Je to krásná tradice. Pochod kapel k Vánocům prostě patří. A dětem se to strašně líbí. Když bude tady kluk chtít, budu rád, když se stane skautem," říká Básim z nedalekého městečka Bejt Džalá.
Krista si v Betlémě připomínají i muslimové. Je pro nás důležitý, říkají
Číst článek