Od útoku na izraelské sportovce během olympiády v Mnichově uplynulo 40 let
Mnichovská olympiáda v roce 1972 měla ukázat Německo jako demokratickou zemi, do historie se ale zapsala krvavým útokem teroristů. Při jakékoli zmínce o těchto hrách se málokomu vybaví něco jiného než 40 let starý masakr v olympijské vesnici a na mnichovském letišti. Město dnes uctí památku obětí smuteční vzpomínkou.
Mnichovské hry měly být původně pro Německo příležitostí ukázat světu, jak se změnilo ve srovnání s "Hitlerovou" olympiádou v roce 1936. Místo toho se zapsaly do dějin jako hry poznamenané krví. Až do jejich dějiště tehdy dopadl stín vyhroceného izraelsko-palestinského konfliktu.
„Podle oznámení bavorského ministerstva vnitra byli dnes ráno při přestřelce v ubytovně izraelské olympijské výpravy v Mnichově zastřeleni dva lidé. Policie oznámila, že ozbrojená skupina drží několik členů izraelské výpravy jako rukojmí,“ informoval o tehdejších událostech Československý rozhlas.
Ozbrojenci patřili k palestinské skupině Černé září. Vyzbrojeni samopaly a granáty vnikli do ubytovny, kde spali izraelští olympionici. Dva z nich zabili na místě, dalších devět vzali jako rukojmí. Teroristé požadovali propuštění dvou stovek palestinských vězňů.
Německá policie přichystala na únosce léčku: přesvědčila komando, aby i s rukojmími odletělo do Káhiry. Na letišti čekali policejní ostřelovači. Záchranná akce ale selhala a během přestřelky zahynulo všech devět rukojmí, pět z osmi teroristů, jeden policista a jeden pilot. Na německé úřady se snesla vlna kritiky.
„Teroristická akce Černého září zdaleka nemusela stát tolik životů, jestli vůbec nějaké, kdyby bavorská policie byla na výši svého poslání,“ komentoval situaci Československý rozhlas.
Útok hry přerušil pouze na jeden den
Země socialistického tábora se dostaly do nelehké situace, boj Palestinců všemožně podporovaly, nakonec zbraně si únosci opatřili v Bulharsku. Teroristický čin si ale žádal odsouzení. Izraelská výprava hry opustila a olympiáda byla na jeden den přerušena.
„Hry budou pokračovat, nedovolíme teroristům, aby zničili základ mezinárodní spolupráce,“ prohlásil nakonec šéf olympijkého výboru Avery Brundage.
Mnichovský masakr znovu ožil letos před londýnskými hrami. Izrael žádal, aby olympiáda začala minutou ticha za oběti z roku 1972. Mezinárodní olympijský výbor to ale odmítl, prý nejde míchat sport a politiku.