Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

‚Odpadne jim přístup k toaletám a do šaten.‘ Žena se může jen biologicky narodit, rozhodl britský soud

Rozhodnutí britského nejvyššího soudu ve čtvrtek vyvolalo rozruch. Tamní zákon definuje ženu jako osobu, která se narodila jako biologická žena, rozhodl. Soud tak vyšel vstříc odvolání aktivistické organizace Za skotské ženy, která žádala vyjasnění otázky, jestli zmíněný zákon pojímá jako ženy i transgenderové osoby, které disponují certifikátem o uznání pohlaví. Podrobnosti Radiožurnálu sdělil z místa Ivan Kytka, spolupracovník Deníku N.

Rozhovor Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Žena s cedulí na oslavu poté, co Nejvyšší soud rozhodl o odvolání organizace For Women Scotland, Londýn, Británie, 16. dubna 2025

Žena s cedulí na oslavu poté, co Nejvyšší soud rozhodl o odvolání organizace For Women Scotland, Londýn, Británie, 16. dubna 2025 | Foto: Maja Smiejkowska | Zdroj: Reuters

Nejvyšší soud v osmdesátistránkovém odůvodnění zdůraznil, že jeho výrok neznamená vítězství pro žádnou skupinu britské společnosti. Komentátoři ovšem poznamenávají, že by závěr soudu mohl mít dalekosáhlé důsledky. Na jakém základě podala organizace Za skotské ženy podnět k Nejvyššímu soudu a co vlastně Nejvyšší soud zvažoval?
Šlo o právnický problém. Řekl bych, že jedním z hlavních impulzů byla iniciativa bývalé skotské premiérky Nicoly Sturgeonové.

Přehrát

00:00 / 00:00

Britský právní řád vnímá pohlaví jako biologickou a nikoliv genderovou kategorii, rozhodl Nejvyšší soud Spojeného království

Ta v roce 2022 ve skotském parlamentu prosazovala a dosáhla schválení zákona, který umožňoval lidem, kteří se cítí být uvězněni ve svém biologickém pohlaví, sami sebe prohlásit za osobu opačného pohlaví, tedy muži za ženu a ženy případně za muže.

Byl to zákon, který když ve Skotsku vstoupil v platnost, tak jej centrální vláda v Londýně vetovala, zakázala. Od té doby zůstávala situace a zákon jako takový v právním limbu. Dnešní (čtvrteční) rozhodnutí nejvyššího soudu ukončilo nejistotu, a to celkem jasně.

Pět soudců nejvyššího soudu – tedy všichni – deklarovali, že alespoň pokud jde o legislativu v Anglii, Walesu a také ve Skotsku, tak ženy jsou definovány pouze svým biologickým pohlavím při narození.

Jaké reálné dopady to čtvrteční rozhodnutí může mít?
Dobrá otázka, kterou se zabývají moji britští kolegové velice obšírně. Pokud bychom to shrnuli a pokusili se to zjednodušit, tak tam, kde se osoby s proměněným pohlavím mohly v minulosti domáhat ochrany práv jako ženy, tak toto privilegium pro ně padá.

Soudci ovšem zdůrazňují, že nepadají žádné další ochranné regule a ochranné zákony a předpisy, kterým se těšili lidé z proměny pohlaví muž doposud.

3:10

Bez kastrace, ale s roční čekací lhůtou. Poslanci navrhují nová pravidla pro úřední změnu pohlaví

Číst článek

V praxi to může znamenat, že pokud měli například ve veřejných prostorách, v tělocvičnách, v centrech či veřejných prostranstvích automaticky lidé s proměněným pohlavím přístupy třeba do ženských toalet nebo šaten a obráceně, tak o tento nárok přijdou a budou se muset chovat jako podle svého biologického pohlaví.

Nakolik vyhrocená debata se v Británii vede kolem těchto otázek a jak citlivé jsou třeba v porovnání s jinými evropskými zeměmi?
Řekl bych, že to téma bohužel v Británii vždy vyplulo na povrch – pokud došlo k nějaké tragické události, nejčastěji k fyzickému násilí proti transsexuálům obou pohlaví. V některých případech dokonce k jejich těžkému ublížení na zdraví nebo k vraždě.

V tu chvíli se vždy vzedmula kampaň za větší ochranu těch lidí, kteří se necítí ve svém biologickém pohlaví a jaksi se s ním neidentifikují. Ti, kteří vedli kampaň za to, aby lidé s proměněným pohlavím tedy byli více chráněni, berou dnešní (čtvrteční) rozhodnutí trochu jako porážku.

Není to téma, o kterém by se lidé denně bavili na ulici. Pro představu, k proměněnému nebo zmíněnému pohlaví se hlásí v Británii asi 250 tisíc až 300 tisíc osob. Je to tedy asi půl procenta celé britské populace.

Tomáš Pancíř, jar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme