Nový zákon o sebeurčení umožní lidem starším 18 let od 1. listopadu změnit úřední záznamy, například své jméno nebo pohlaví, které bude možné i zcela úředně odstranit.
„V mateřské škole, když se čtou pohádky, tak to můžou být pohádky o dvou princích. Tato literatura je dostupná už i v češtině,“ upozorňuje Aleš Rumpel, manažer vzdělávání z organizace Prague Pride.
„Tito lidé jsou nesmírně zranitelní. Nevybrali si to. Stálo je spoustu odvahy si připustit, že jsou, jací jsou, přijmout se a pak to komunikovat svému okolí,“ zdůrazňuje Martina Jakelová.
Ústavní soud se věcí zabýval v souvislosti s případem trans muže, který se narodil jako žena. Matrika zamítla jeho žádost na úřední změnu pohlaví, protože nepodstoupil chirurgický zákrok.
Van Leuvenová nejprve triumfovala na smíšeném turnaji v Německu, kde si ve finále poradila s mužským soupeřem. O týden později pak ovládla čistě ženský turnaj v Anglii.
K vydání příslušného posudku o změně pohlaví nyní postačuje, aby člověk absolvoval hormonální léčbu po dobu alespoň jednoho roku. Platnost nařízení měla původně skončit na jaře příštího roku.
Rusko stále přitvrzuje s represivními opatřeními vůči sexuálním a genderovým menšinám. Trans lidé nesmí podstupovat operace změny pohlaví, adoptovat si děti a byly rozvázány jejich manželské sňatky.
Rozhodnutí vyvolalo kritiku skupin obhájců a zastánců práv transgender osob. Federace Fide chce udělat analýzu jednotlivých případů, což může trvat až dva roky.
Jména uvedená v seznamu splňují požadavky zákona o matrikách, jménu a příjmení. Všechna reálně existují, jsou ve správné pravopisné podobě, nejsou zkomolená, zdrobnělá, ani domácká.
„Ve vězení je například svléknou, a pak o ně típají cigarety. Využívají se i elektrošoky, které jim pouštějí do genitálií či jazyka,“ popisuje egyptský aktivista Karim Zaha.
„Pro některé politiky je to kalkulované rozhodnutí,“ domnívá se reportér deník New York Times (NYT) Adam Nagourney. Nahrazují si tím prý boj proti stejnopohlavním sňatkům.
Hlasovat se bude například o omezení přístupu k pornografii, zákazu nedělního prodeje, zpřísnění potratů, regulaci sexuální výchovy nebo snížení DPH na základní potraviny.