Putinův ‚oblíbený oligarcha‘ Usmanov. Potrpí si na luxus, zbohatl na igelitkách a spoluvlastnil Arsenal
- 68letý ruský podnikatel uzbeckého původu Ališer Usmanov bývá označován za Putinova „oblíbeného oligarchu“.
- Zbohatl díky továrně na igelitové tašky, opravdové jmění ale vydělal v ocelářském průmyslu. Mimo to měl několik let i podíl ve Facebooku.
- Vlastní nemovitosti, letadla i jachty v hodnotě miliard dolarů, ty má ale teď v důsledku sankcí zmrazené. Nemůže si tak užívat anglické panství, soukromý tryskáč ani megajachtu.
- Sportovní nadšenec Usmanov se vzdal postu prezidenta Mezinárodní šermířské federace a fotbalový klub Everton pozastavil sponzorské smlouvy s Usmanovovými společnostmi. V minulosti spoluvlastnil i londýnský Arsenal.
Ališer Usmanov je jedním z nejbohatších Rusů, v minulé dekádě byl dokonce nějaký čas na prvním místě. Loni byl podle časopisu Forbes 99. nejbohatším podnikatelem na světě s hodnotou majetku 18,4 miliardy dolarů (413 miliard korun).
Jak se ale k takovému bohatství dopracoval? První velké úspěchy zaznamenal díky výrobě igelitových tašek, což bylo v tehdejším Sovětském svazu nedostatkové zboží a do velké míry i znak luxusu. Lidé si jich velmi považovali, omývali je a znova používali.
I díky tomto byznysu své firmy Agroplast, jejíž výrobní linka chrlila jednu igelitku za druhou, se tak mohl stát dolarovým milionářem ještě před rozpadem Sovětského svazu.
Představují ‚pukliny‘ Putinova režimu. Klíčové otázky a odpovědi k sankcím proti ruským oligarchům
Číst článek
V té době však už měl odsezeno šest let ve vězení. V roce 1980 byl totiž odsouzen za zpronevěru a rozkrádání majetku v socialistickém vlastnictví, což mu na Západě čas od času dělalo při různých byznysových akvizicích problémy.
V roce 2000 ale uzbecký nejvyšší soud rozsudek zpětně zrušil coby zmanipulovaný a Usmanov tvrdí, že se stal obětí sporu úředníků z Moskvy a uzbeckých elit, což vyústilo v uvěznění několika dětí uzbeckých boháčů z Taškentu včetně Usmanova, jehož otec Bourkhan byl tamním prokurátorem.
Všestranný podnikatel
Usmanov primárně podniká v oblasti těžby železné rudy a jejího zpracování na ocel. Založil a ovládá holding USM a má podíl v ocelářském gigantu Metalloinvest, kterému patří několik desítek metalurgických firem v Rusku, Austrálii nebo na Papui-Nové Guineji. Spoluvlastní třeba největšího ruského těžaře vzácných kovů Norilsk Nickel.
Podle britského deníku The Guardian zbohatl Usmanov v tomto odvětví díky svému často až bezohlednému akvizičnímu postupu. V oblasti těžkého průmyslu to v postsovětském prostoru ostatně zřejmě ani jinak nešlo.
Skrze USM vlastní i většinový podíl v druhém největším ruském telefonním operátorovi MegaFon a v roce 2006 koupil deník Kommersant. A tak se z média občas vůči Kremlu kritického, stalo médium loajální.
Investoval i do technologií, díky svému byznysovému partnerovi Juriji Milnerovi dokázal často brzy odhadnout potenciálně ziskové investice. Spoluvlastní ruskou doménu Mail.ru a skrze ní ruskou sociální síť VKontakte a byl jedním z prvních zahraničních investorů do Facebooku či čínského Xiaomi, kde stále drží akciový podíl a předpovídá mu roli budoucího světového technologického giganta.
Z dělnické rodiny ruským miliardářem. Co má za sebou oligarcha ze sankčního seznamu Alexej Mordašov?
Číst článek
Facebooku pomohl investicemi v roce 2009, kdy měl Marc Zuckerberg problémy s financováním kvůli finanční krizi. Usmanov tehdy do firmy napumpoval přes 900 milionů dolarů (více než 20 miliard korun). Pět let pak ve Facebooku vlastnil podíl a v roce 2014 jeho prodejem vydělal přes stovky milionů dolarů.
V technologickém odvětví investoval i do Applu, Twitteru či LinkedInu a uvádí, že daroval více než 2,6 miliardy dolarů (58 miliard korun) na veřejně prospěšné zdravotnické a vzdělávací projekty.
Zmrazený majetek
Po ruském vpádu na Ukrajinu byl Usmanov jedním z oligarchů, které zasáhly evropské, americké i britské sankce. K nim se přidaly i kanadské, australské, japonské či švýcarské.
Německá vláda mu před třemi týdny zabavila 150 metrů dlouhou megajachtu Dilbar, kterou před šesti lety koupil za 600 milionů dolarů (13,5 miliardy korun). A to přesto, že ji vlastnil přes holdingovou společnost se sídlem na Maltě a plula pod vlajkou Kajmanských ostrovů.
Jedna z největších jachet planety procházela v hamburském přístavu od loňského října rekonstrukcí, tudíž ji Usmanov nedokázal odklonit například do Černé Hory, Dubaje nebo na Maledivy jako jiní oligarchové.
Německé loděnice Lürssen, které ji na zakázku stavěly přes čtyři roky, plavidlo označily za „jedno z nejsložitějších a nejnáročnějších, které kdy bylo postaveno, a to jak z hlediska rozměrů, tak i technologie“.
Koráb Dilbar, pojmenovaný po Usmanovově matce, je dále zajímavý tím, že se může pochlubit největším krytým bazénem uvnitř jachty na světě, dvěma heliporty, saunou, salonem krásy a posilovnou.
S výtlakem téměř 16 tisíc tun se také jedná o největší motorem poháněnou jachtu na světě, kterou obsluhuje posádka čítající až 96 lidí. Na palubě je 12 apartmánů.
Usmanova zabolí i britské sankce, protože ve Spojeném království vlastnil majetek v hodnotě 210 milionů liber (6,3 miliardy korun), který mu byl zmražen a byl mu zamezen vstup do země.
Perlou jeho tamního majetku bylo honosné sídlo Sutton Place poblíž města Woking jihozápadně od Londýna. 120 hektarů velké panství s tudorovským zámečkem z 16. století si pořídil v roce 2004. Jedním z předchozích majitelů byl i americký ropný magnát J. Paul Getty.
V severním Londýně mu pro změnu patří zámeček Beechwood House, který si koupil před patnácti lety za 48 milionů liber (1,4 miliardy korun).
Mimo to vlastní nemovitosti v Lausanne, Monaku, na Sardinii či v Mnichově.
Usmanovův tryskáč značky Bombardier je dále jedním z řady ruských letadel, která zůstala na letišti EuroPort na francouzsko-švýcarsko-německém rozhraní. Nejsou zabavená, úřady je ale nepustí do vzduchu.
Zůstal mu alespoň soukromý čtyřmotorový Airbus A340 v hodnotě dalších stovek milionů dolarů, který v civilním letectví dokáže přepravit zhruba tři stovky pasažérů. Usmanov jej však má pro osobní potřeby.
Airbus pojmenovaný po Usmanovově otci Bourkhan je registrován na ostrově Man a jeho poslední let byl zachycen jen pár dní po ruské invazi. 28. února odletěl z Mnichova do Taškentu, hlavního města Uzbekistánu.
Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP) však upozorňuje, že na podstatnou část Usmanovova majetku zřejmě žádné sankce nedosáhnou. Oligarchův mluvčí pro The Guardian uvedl, že většina jeho britského majetku byla už před časem přesunuta do různých rodinných svěřenských fondů a nadací.
Ani to však nezabránilo britské vládě v jejich zmrazení. Západní státy nemohou skrze sankce jachty, letadla či vily vyvlastnit. I když je obstaví, stále oligarchům patří, jen s nimi v době zmrazení nemohou manipulovat či převádět vlastnictví.
Sportovní nadšenec
Usmanov je celoživotním šermířem, od roku 2008 byl i prezidentem Mezinárodní šermířské federace (FIE) a jejím velkým sponzorem.
Mordašov, Timčenko, Savčenko. Italská policie zabavila jachty a vilu patřící bohatým Rusům
Číst článek
Právě na stránkách šermířské federace označil zmrazení svého majetku za nespravedlivé a na post šéfa světového šermu rezignoval. „Využiji všechny dostupné právní prostředky, abych ochránil svou čest a pověst. Proto s okamžitou platností přerušuji výkon svých povinností předsedy Mezinárodní šermířské federace do doby, než bude obnovena spravedlnost,“ uvedl v prohlášení na stránkách FIE.
Oligarchovou další velkou vášní je fotbal. Jedenáct let vlastnil minoritní podíl v londýnském klubu Arsenal. Od roku 2007 až do roku 2018 v rámci jeho struktur sváděl bitvu s americkým podnikatelem a většinovým vlastníkem Stanem Kroenkem. Usmanov se spolu se svým obchodním partnerem Farhadem Moshirim skrze společnost Red & White Holdings snažil klub několikrát ovládnout.
Začínali na 14,65 % akcií, Moshiri posléze z klubu odešel a Usmanov postupně získal až 30procentní podíl. Fanoušci si jej oblíbili. V roce 2017, kdy od něj chtěl Kroenke jeho podíl vykoupit, dokonce horovali za jeho setrvání v majetkové struktuře klubu.
Čím dál horší vztahy mezi Ruskem a Západem nakonec ale přeci jen donutily Usmanova podíl v Arsenalu prodat a nezbylo mu nic jiného než jej předat právě Kroenkemu. Americký podnikatel mu za to v roce 2018 vyplatil necelých 700 milionů dolarů (15,5 miliardy korun).
Usmanov tudíž zvedl kotvy a záhy přesedlal k jinému anglickému fotbalovému týmu – Evertonu. V klubu z Liverpoolu má velký vliv skrze sponzoring svých firem USM Holdings, MegaFon a Yota. Ženský tým Evertonu měl na dresech loga Megafonu a Yoty a tréninkový areál mužského týmu se jmenoval USM Finch Farm.
Když však na něj Evropská unie uvalila sankce se zdůvodněním, že jde o „prokremelského oligarchu s obzvláště úzkými vazbami“ na prezidenta Vladimira Putina, klub 2. března oznámil, že s Usmanovovými společnostmi pozastavil sponzorské smlouvy.
Everton vlastní Usmanovův partner Moshiri. Britsko-íránský podnikatel v souvislosti se sankcemi skončil jako člen představenstva USM a klub se tak od Usmanova snaží odstřihnout.
Usmanovovy peníze se objevily i v ruské lize. Firma Metalloinvest se v roce 2008 stala sponzorem fotbalového Dynama Moskva.
Vztah s Putinem
Usmanov je autorem výroku: „Jsem pyšný na to, že se s Putinem znám. Že ho nemá nikdo rád, není jeho problém. Nemyslím si, že třeba Truman byl na celém světě po svržení atomové bomby na Nagasaki milován.“
Také bývá označován za jednoho z Putinových nejoblíbenějších oligarchů. I proto mohl v letech 2000-2014 vést Gazprom Investholding, dceřinou společnost státního plynového konglomerátu Gazprom.
Seriál: ruští oligarchové
Pro režim je jejich podpora zásadní, na druhé straně z něj úspěšně profitují. Jejich životní příběh je však často zahalen tajemstvím. Odkud pochází a jak přišli ke svým miliardám? Server iROZHLAS.cz se rozhodl přiblížit nejviditelnější ruské oligarchy. Skrze seriál představujeme jejich profily.
Jeho manželka Irina Viner-Usmanovová je úspěšnou podnikatelkou a mimo jiné celý život trénovala ruské moderní gymnastky. Jednou z jejích nejúspěšnějších svěřenkyň byla olympijská vítězka Alina Kabajevová, kterou mohla seznámit s prezidentem Putinem.
Ze sankcionovaných oligarchů je Usmanov jedním z Putinových úplně nejbližších. Ruský vůdce mu naslouchá v byznysových otázkách a pověřuje ho řadou úkolů souvisejících s financováním ruského státu.