Nejvíce zbohatl spolumajitel ropné společnosti Lukoil Vagit Alekperov, jehož jmění se během loňského roku rozmnožilo o 9,3 miliardy dolarů a dosáhlo výše 24,7 miliardy dolarů.
Hubert Seipel podle Mezinárodního konsorcia investigativních novinářů dostával od oligarchy blízkého Putinovi peníze za práci na dvou knihách, které podle mnohých vyznívají ve prospěch šéfa Kremlu.
Když Vladimir Putin přišel k moci na přelomu tisíciletí, nabídl tehdejším oligarchům jasnou dohodu. Nikdo se nebude ptát, jak přišli ke svým majetkům, a oni výměnou nebudou zasahovat do politiky.
V Rusku bylo omezeno fungování cenných papírů na tamní burze. Zahraniční majitel, například i velké americké důchodové fondy, z nich nemůže dostat peníze.
Na základě protiruských sankcí zmrazil Finanční analytický úřad ruský majetek v hodnotě deseti miliard korun. Řada Rusů přesto stihla vlastnictví převést dříve, než se objevili na sankčních seznamech.
Po roce konfliktu se jmění 23 ruských boháčů, které činilo 339 miliard dolarů, ztenčilo o pětinu - kleslo o 67 miliard dolarů, uvádí agentura Bloomberg.
Server iROZHLAS.cz v letošním roce popsal životní příběhy oligarchů, kteří mají blízko k Vladimiru Putinovi. Ty nejzajímavější si můžete přečíst v následujícím přehledu.
Ukrajinský list Ukrajinska pravda s odvoláním na tři své zdroje uvedl, že zadrženým mužem je bankéř Michail Fridman, na kterého dříve uvalila sankce Británie i Evropská unie.
Případné rozhodnutí o poskytnutí zmrazených ruských majetků Kyjevu by podle českého ministra financí Stanjury bylo lepší udělat podobně jako u sankcí kolektivně na evropské nebo i širší úrovni.
Vláda premiéra Orbána podle zdrojů bruselských médií chtěla, aby Evropská unie zrušila zákaz vstupu pro Ališera Usmanova, Pjotra Avena a Viktora Rašnikova a aby uvolnila jejich zablokovaný majetek.
Vláda Viktora Orbána požaduje, aby EU ze sankčního seznamu vyřadila Ališera Usmanova, Pjotra Avena a Viktora Rašnikova. Chce, aby pro ně EU zrušila zákaz vstupu a uvolnila jejich zablokovaný majetek.
Hodnota zabaveného plavidla Dmitrije Pumpjanského se odhaduje na 63 milionů liber, v přepočtu 1,8 miliardy korun. Jachta bude v nabídce jen jeden den, a proto se podle BBC nejspíš prodá pod cenou.
Západní sankce uvalené na politické a ekonomické elity Putinova režimu zatím naplno neuspěly. Nepodařilo se jim ruské špičky rozdělit, jak pro iROZHLAS.cz přibližují experti. Část cílů ale splnily.
Brusel/Moskva||Viktor Daněk|Zprávy ze světa|Od stálého zpravodaje
Proti svému zařazení na seznam osob se zmrazeným majetkem a zákazem cestování se snaží soudní cestou bránit i oligarchové blízcí prezidentu Vladimiru Putinovi Ališer Usmanov nebo Petr Aven.
Arkadij a Boris v Rusku prakticky vlastní monopol na stavebnictví, miliony vydělali na zakázkách pro Gazprom. Co jsou bratři zač? Server iROZHLAS.cz představuje „Putinovy“ miliardáře.
Přestože Evropská komise připravuje jeden návrh sankcí za druhým, jejich efektivita je diskutabilní. Problém tkví především v rozdílných přístupech států. Vymahatelnost má nyní zlepšit další návrh.
Jak velký objem zmrazeného majetku ruských oligarchů by mohl být v rámci připravovaného Magnitského zákona zabaven? Hostem Radiožurnálu byl Martin náměstek ministra zahraničí Martin Dvořák.
Kromě nuceného prodeje svých firem a odchodu z Ruska se začal Oleg Tiňkov bát i o život. Najal si bodyguardy a ukrývá se na neznámém místě. Nevylučuje, že jej Kreml může chtít zlikvidovat.
Dilema současných ruských oligarchů komentuje pro iROZHLAS.cz Karel Svoboda. Za svůj majetek vděčí prezidentu Putinovi a nemohou se mu tak vzepřít, přestože by někteří třeba chtěli, říká.
Soud na Fidži v úterý rozhodl, že Spojené státy mohou zabavit superjachtu vlastněnou ruským miliardářem, jehož rodina kontroluje těžařskou firmu Poljus.
Evropská unie chystá už šestý balík sankcí proti Rusku kvůli invazi na Ukrajinu. Jak velký je ruský majetek na našem území? A proč je tak složité dohledat skutečné vlastníky některých firem?
S 28 miliardami dolarů býval Oleg Děripaska devátým nejbohatším člověkem na světě a nejmajetnějším Rusem. 57letý oligarcha čelí sankcím. Kolabující byznys mu zatím zachránila Putinova přízeň.
Server iROZHLAS.cz sestavil podrobný profil Romana Abramoviče. Sirotka, který se stal nejbohatším Rusem, přivedl Chelsea k úspěchům a teď, byť sám sankcionován, pomáhá vyjednat mír na Ukrajině.
Zbohatl díky továrně na igelitové tašky, opravdové jmění ale vydělal v ocelářském průmyslu. Mimo to měl několik let i podíl ve Facebooku. Teď ale kvůli západním sankcím nemůže k většině svého majetku.
Vladimir Potanin je jedním z nejbohatších Rusů, jeho vliv a vazby na Kreml jsou zřejmé. Přesto uniká sankcím ze strany západních spojenců. Jaký je jeho příběh?
Švýcarsko, které je oblíbenou destinací ruské elity při ukládání bohatství, čelí zvýšenému tlaku, aby rychleji identifikovalo a zmrazilo majetky stovek Rusů figurujících na sankčních seznamech.