Ruský útok na Ukrajinu si vyžádal 36 obětí. Zelenskyj slibuje odplatu za zásah dětské nemocnice

Pondělní rozsáhlý ruský vzdušný útok si na několika místech Ukrajiny vyžádal nejméně 36 mrtvých a více než 150 zraněných, uvedlo ukrajinské ministerstvo vnitra. Nejméně 21 mrtvých a 96 zraněných hlásí Kyjev, podle jehož starosty Vitalije Klička šlo o jeden z nejhorších útoků na metropoli od začátku invaze. Zásah tam utrpěla mimo jiné dětská nemocnice.

Sledovali jsme online Kyjev (Aktualizováno: 17:45 8. 7. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zásah utrpěla v Kyjevě jedna budova specializované dětské nemocnice Ochmatdyt

Zásah utrpěla v Kyjevě jedna budova specializované dětské nemocnice Ochmatdyt | Foto: Gleb Garanich | Zdroj: Reuters

Rusko uvedlo, že útočilo na zařízení vojenského průmyslu a letecké základny, nikoliv na civilní cíle.

V Kryvém Rihu útok zabil 11 lidí a na 47 jich zranil, uvedly podle Reuters ukrajinské úřady. Podle starosty tohoto města v Dněpropetrovské oblasti Oleksandra Vilkula město utrpělo několik zásahů, včetně administrativní budovy a průmyslového podniku. Tři lidé zahynuli ve východukrajinském Pokrovsku. Jednoho mrtvého a šest zraněných hlásí také úřady v Dnipru.

Překazili jsme Ukrajině pokus o krádež strategického bombardéru, tvrdí Rusko

Číst článek

Ve všech ukrajinských oblastech byl dopoledne vyhlášen letecký poplach, výbuchy byly hlášeny i z dalších ukrajinských měst.

„Ruští teroristé opět zaútočili raketami na Ukrajinu. Různá města: Kyjev, Dnipro, Kryvyj Rih, Slovjansk, Kramatorsk. Více než 40 raket různých typů. Byly poškozeny obytné budovy, infrastruktura a dětská nemocnice,“ napsal na síti Telegram prezident Volodymyr Zelenskyj a slíbil odplatu.

Podle něj by měl „celý svět využít veškerého svého odhodlání, aby ruské údery konečně skončily“.

Článek pokračuje pod online reportáží.

Ukrajinská prokuratura sdělila, že v Kyjevě zemřelo v důsledku ruského útoku dvacet lidí a  61 bylo zraněno. Na deset mrtvých a 41 zraněných si vyžádal útok na Kryvyj Rih, uvedl starosta města Oleksandr Vilkul. Podle něj město utrpělo několik zásahů, včetně administrativní budovy a průmyslového podniku. Jednoho mrtvého a šest zraněných hlásí také úřady v Dnipru.

Záchranáři pracují v dětské nemocnici Ohmatdyt, která byla poškozena během ruských raketových úderů | Foto: Gleb Garanich | Zdroj: Reuters

Úřady v Kyjevě k ruskému útoku dříve uvedly, že pracovala protivzdušná obrana a že trosky dopadly na řadů míst metropole, kde způsobily škody a v jednom případě požár.

‚Jeden z nejhorších útoků‘

Podle ukrajinského ministerstva vnitra Rusko při útoku poškodilo dohromady přes 50 civilních objektů včetně obytných budov, obchodního centra a dvou zdravotnických zařízení. V místech zásahů se nadále odehrávají odklízecí práce.

„Je to jeden z nejhorších útoků. Vidíte, to je dětská nemocnice,“ řekl kyjevský starosta Kličko agentuře Reuters, když stál u těžce poškozené budovy. Na místě podle něj pracuje více než stovka záchranářů.

„Chci, aby to viděl celý svět a aby nemlčel. Nemocné děti po ruském útoku na nemocnici Ochmatdyt,“ uvedl na telegramu šéf Zelenského kanceláře Andrij Jermak. K příspěvku připojil snímek, na němž jsou z nemocnice evakuované děti s kapačkami.

K situaci v zasažené kyjevské nemocnici Ochmatdyt Zelenskyj uvedl, že v sutinách jsou uvězněni lidé a že přesný počet zraněných a mrtvých stále není znám. „Nyní všichni pomáhají s odklízením trosek: Lékaři, obyčejní lidé,“ dodal s tím, že Rusko „nemůže nevědět“, kam míří jeho rakety.

Ukrajinská energetická společnost DTEK uvedla, že v Kyjevě byly zcela zničeny nebo poškozeny tři transformátorové stranice a rovněž části rozvodné sítě.

Výbuch miny u Charkova zabil čtyři lidi. Byla na lesní cestě, kterou rodina jela z chaty

Číst článek

Útok je neobvyklý tím, že jej ruské síly provedly za denního světla, v době dopravní špičky. Ukrajinské letectvo uvedlo, že Rusko při něm použilo mimo jiné hypersonické střely Kinžal.

Ruské ministerstvo obrany k pondělnímu útoku uvedlo, že cílil na vojenský průmysl a na základny ukrajinského letectva.

Ukrajinská tajná služba SBU naopak na internetu uvedla, že dětskou nemocnici podle předběžného vyšetřování zasáhla ruská střela s plochou dráhou letu Ch-101. Dokládá to podle ní úlomek střely nalezený v sutinách zdravotnického zařízení, na kterém je čitelné sériové číslo.

Prohlášení ukrajinských představitelů o tom, že se Moskva zaměřuje na civilní cíle, jsou podle něj „naprosto nepravdivá“. Škody v Kyjevě způsobil „pád rakety ukrajinské protivzdušné obrany“, dodalo ministerstvo s tím, že jde o „provokace“ Kyjeva, které mají v předvečer summitu NATO zajistit Ukrajině peníze ze Západu.

Rusko útočilo na Ukrajinu už v noci na pondělí. Ukrajinské letectvo ráno uvedlo, že byly použity čtyři střely s plochou drahou letu Ch-101 odpalované z bombardérů Tu-95 a dvě střely Iskander-M. Tři střely Ch-101 byly podle letectva zničeny nad Žytomyrskou a Čerkaskou oblastí.

kma, epo, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme