Orbán a Nehammer kritizovali evropskou koordinaci nákupu plynu, podle kancléře jsou jednání pomalá
Rakouský kancléř Karl Nehammer a maďarský premiér Viktor Orbán ve Vídni kritizovali Evropskou komisi kvůli koordinaci nákupu plynu členskými zeměmi Evropské unie. Kvůli nedávným výrokům maďarského premiéra však během setkání probírali také otázky rasismu a antisemitismu.
Nehammerovi vadí, že Komise dává unijním zemím protichůdné instrukce. Na jednu stranu požaduje, aby si členské státy při nákupu plynu nekonkurovaly, zároveň ale Rakousko žádá, ať naplní své zásobníky.
Protiruské sankce nefungují, více poškozují Evropskou unii než Rusko, říká Orbán
Číst článek
Podle kancléře Komise jedná pomalu. Přivítal sice slibovanou společnou unijní platformu pro koordinaci nákupu plynu, zároveň ale zmínil, že ještě nevznikla.
Evropská komise chce nahradit dovoz ruského plynu nákupem suroviny z Norska, Izraele, Egypta a Ázerbájdžánu, s nimiž se předběžně dohodla. Jedná také s Nigérií.
Podle rakouského kancléře je nemožné, respektive neproveditelné, vyhlásit mnohokrát probírané embargo na ruský plyn. A to především proto, že rakouský průmysl je z velké části závislý na tom německém, který pak závisí na Rusku.
Německo zase v minulosti argumentovalo tím, že embargo nelze uvalit kvůli zemím, které jsou na ruském plynu úplně, nebo téměř zcela závislé. Mezi ně patří i Česká republika.
Podle kancléře mají evropské sankce proti Rusku sice pomalejší efekt, než čekal, jsou ale nutné a je potřeba ukázat, že Evropa stojí jasně a jednotně za napadenou Ukrajinou.
Zdůraznil také, že Maďarsko dává stejně jako zbytek Evropské unie najevo nesouhlas s ruskou invazí na Ukrajinu. Budapešťský premiér Orbán je přitom znám svým odmítavým postojem k protiruským sankcím.
Šokující výroky
Maďarsko jako jediné nepodpořilo ani evropský úsporný balíček, premiér Viktor Orbán nicméně ve Vídni řekl, že ho bere na vědomí. Nehammer Maďarsko v kritice evropské sankční politiky vůči Rusku částečně podpořil.
Orbán během jednání vyzdvihl i téma migrace, o které chce jednat společně právě s Rakouskem a také Srbskem.
Ukrajinu podporujeme, ale nemůžeme být ve všem proti Rusku, vysvětlují Maďaři svůj postoj k válce
Číst článek
Maďarský premiér také hájil své nedávné výroky, při kterých označil míšení Evropanů s Neevropany za nežádoucí míšení ras. Židovské obce, část evropských politiků i Orbánova poradkyně to označili za nepřijatelný rasismus.
Podle něj šlo o kulturní koncept a nikoli o rasismus. Kancléř Nehammer řekl, že dané téma přátelsky vyřešili, a zároveň zdůraznil, že on i jeho země naprosto odmítají jakékoli projevy rasismu a antisemitismu.
Rakouský kancléř kvůli výrokům dokonce dostával výzvy, aby Orbána ve Vídni vůbec nepřijímal. Před návštěvou se nechal slyšet, že téma budou řešit a případné konfrontaci se rozhodně nevyhýbá.