Ostrov Jáva postihlo silné zemětřesení, mrtvých jsou tisíce
Po sopce Merapi se na indonéském ostrově Jáva probudila i země. Otřesy o síle 6,2 stupně Richterovy škály zasáhly hustě obydlené bývalé hlavní město Yogyakartu a okolí. Poslední bilance mluví o více než 2900 mrtvých a tisících zraněných, počty obětí ale dál porostou. Podle českého velvyslance v Indonésii mezi nimi nejsou žádní Češi.
Otřesy se ozvaly v 5:54 ráno místního času (01:54 SELČ). Jejich epicentrum se nacházelo 24 kilometrů jihozápadně od hlavního střediska oblasti Yogyakarty v hloubce tří desítek kilometrů pod zemí.
V Yogyakartě se zřítily stovky budov, přestala fungovat elektřina a vypadly také telekomunikační sítě. V troskách jsou rovněž některé vládní budovy a úřady. Zemětřesení zcela zdevastovalo také nedaleké město Bantul, na které připadají dvě třetiny celkového počtu postižených.
"Lidé mi říkali, že to bylo nejsilnější zemětřesení, jaké kdy v této oblasti zažili. Třásl se nábytek a ze zdí začaly padat kusy betonu. V panice jsme všichni vyběhli v pyžamech ven," řekl pro televizi BBC oblastní koordinátor mezinárodního projektu na pomoc dětem postiženým katastrofami na Jávě Brook Weisman-Ross.
Dosavadní bilance obětí podle indonéských zdrojů s jistotou dále poroste, protože pod troskami zřícených budov zůstává uvězněno ještě mnoho lidí. Mrtví i zranění lidé zaplnili nemocnice i prostory před nimi, řada zraněných je v kritickém stavu. Indonéský prezident Susilo Bambang Yudhoyono vyslal na pomoc postižené oblasti armádu.
Český velvyslanec v Indonésii Jaroslav Veselý Radiožurnálu potvrdil, že mezi oběťmi nejsou žádní Češi. "Do této doby nevím o tom, že by se vyskytl jediný případ, že by byl mezi oběťmi český člověk. Nepředpokládám ani, že by se tento stav změnil, nic tomu zatím nenasvědčuje," prohlásil Veselý přímo z Yogyakarty.
V chaosu, který po otřesech následoval, se vynořily zvěsti, že po zemětřesení bude následovat vlna tsunami. Bývalé královské hlavní město a oblíbené turistické středisko Yogyakarta totiž leží asi 30 kilometrů od pobřeží. Tisíce lidí prchaly v autech a na motocyklech na výš položená místa, podle odborníků ale tsunami nehrozí.
Zvýšila se však aktivita blízké sopky Merapi, která v posledních týdnech hrozila erupcí. Krátce po zemětřesení zaznamenali vědci na Merapi jednu erupci, při níž vulkán vychrlil lávu a kamení do vzdálenosti asi 3,5 kilometrů. Téměř všichni lidé z nebezpečné zóny byli už ale dříve evakuováni, takže si erupce zřejmě nevyžádala žádné ztráty na životech.
Indonéské souostroví leží v oblasti, kde se stýkají tektonické desky, jejichž pohyb a vzájemné střetávání způsobuje seismickou a vulkanickou aktivitu. Právě Indonésie má nejhorší vzpomínky na jedno z nejsilnějších zemětřesení v dějinách lidstva, které na konci roku 2004 vyvolalo vlnu tsunami. Při katastrofě jen v Indonésii zahynulo na 200.000 lidí.