Používání ovcí k sekání trávníku je čím dál běžnější. Je ekonomické, rychlé a působí dobře na psychiku

Kampusy, solární farmy, letiště, parky nebo lidé na předměstích ve Spojených státech. Ti všichni mění sekačky na trávu za ovce. Všímá si toho list The Washington Post, podle kterého je výhodné nechat si ovcí „upravit“ trávník hned z několika důvodů.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ovce

Kampusy, solární farmy, letiště, parky nebo lidé na předměstích ve Spojených státech. Ti všichni mění sekačky na trávu za ovce | Foto: 12019 | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0,©

Sekání trávníku s pomocí ovcí má svoje benefity. Je lépe pohnojený anebo třeba uspoříte čas. Podle listu Washington Post trvá jednomu Američanovi údržba trávníku průměrně 70 hodin ročně a vynaloží na ni stovky dolarů.

Ovce stačí jen vypustit a ohradit to, co nemají spást. Zvířecí zahradníci mají ještě jednu výhodu. Té si všimli vědci z Kalifornské univerzity v Davisu.

2:02

Jsou velmi účinné a třikrát levnější než sekačky. V Havířově do péče o zeleň povolali ovce

Číst článek

„Nejen že byly trávníky krásné. Lidé se také, v ten moment, co na něm byly ovce, cítili lépe. A také víme, že lidé, co se za zvířaty přišli podívat, říkali, že se cítí méně ve stresu,“ popsala pro televizi NBC News výzkumnice Carolyn Dewa.

O trávník kalifornského kampusu se ovce starají od roku 2021, kdy fungování instituce omezila pandemie covidu-19. Univerzita od té doby publikovala výzkum, podle kterého se lidé cítí v okolí ovcí zkrátka klidněji a méně osaměle.

A zvířata jsou také ekologičtější. Podle studie zveřejněné v časopise International Journal of Environmental Research and Public Health z roku 2016 vytvářejí ovce asi o třetinu méně skleníkových plynů na hektar půdy ročně než sekačky.

Ovce pomáhají i letectvu

Zvířata na Travisově letecké základně v Kalifornii spásají suchou trávu a další porost, který může být zdrojem požáru. Letectvo do oblasti v létě nasadilo přes 1000 ovcí. Armáda zároveň uvádí, že pastva zvířat na letišti zlepšuje životní prostředí několika ohrožených druhů, které by jinak ohrožovaly pesticidy, herbicidy a těžké stroje na sekání trávy.

1:50

Stádo ovcí na chmelnicích. Zemědělci na Žatecku experimentují s regenerativním hospodařením

Číst článek

Kromě letiště a škol se ovce na údržbu trávníku také čím dál častěji používají na vinicích, v sadech nebo na solárních farmách. V Česku používá na údržbu pozemků stáda koz, krav a ovcí například Praha. Její obyvatelé tak můžou vidět zvířata v oboře Hvězda, v Prokopském a Šáreckém údolí anebo na sídlišti Kamýk.

Úprava trávníků není jen doménou ovcí, ale právě třeba i koz. Na některých místech se kozy místo sekaček používají. Ovce má ale oproti jiným zvratům značnou výhodu, jak popisuje pro NBC pastevec Cory, který ovce pronajímá pro úpravy trávníků.

Ve Spojených státech na ovce v minulosti spoléhala celá řada historických trávníků. Od roku 1863 byly ovce v newyorském Central Parku běžné. Sheep Meadow neboli Ovčí louka byla opravdu skoro až posetá stády zvířat.

Kozy, ovce nebo krávy upravovaly veřejné parky v Bostonu, Chicagu nebo Londýně. V roce 1914 bylo více než 100 ovcí pozváno do amerického hlavního města Washingtonu, aby se pásly poblíž Lincolnova památníku a později i na pozemcích Bílého domu. Pak ale rychle zmizely, protože jejich roli převzaly stroje. A teď se tedy zase vrací.

Jakub Lucký Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme