Jsou velmi účinné a třikrát levnější než sekačky. V Havířově do péče o zeleň povolali ovce
Dvacetihlavé stádo ovcí valašek začalo v Havířově spásat městské pozemky. K meandrům řeky Lučiny je nasadili pracovníci odboru životního prostředí magistrátu. Po měsíci si zkušenost s ovcemi pochvalují, dříve zarostlé pozemky doslova ožily. A havířovští občané mají novou atrakci. Ovce si oblíbily hlavně děti.
„Ovce tady udělaly tolik práce. Opravdu to tady prosvětlily, vyčistily, vytvořily tady pestrou směsici těch mikrobiotopů,“ říká Jan Smola z odboru životního prostředí havířovského magistrátu, který má ovce na starost.
„Tady se nám šířily i některé invazivní druhy rostlin, se kterými jsme si nevěděli rady. A jak vidno, tak i s nimi si ty ovce dokázaly poradit,“ dodává.
Třikrát levnější než sekačka a mnohem ohleduplnější k přírodě. Stádo beskydských valašek se u meandrů řeky Lučiny pase za ohradníkem, který je chrání před lidmi a jejich psy.
„Obecní pasák tady není, jsou to bezúdržbové valašky, které jsou zvyklé na přírodní podmínky, takže žádnou zvláštní péči nepotřebují. Mají tady pouze vodu,“ vysvětluje Smola.
Radost i užitek
Havířov vyrostl na zelené louce před 66 lety jako město pro havíře, horníky. Ale předtím tady stávaly statky a u nich se pásly i ovce. „Bydlím dole na vesnici, je to běžná věc. Tak proč ne tady? Je to nevyužitý prostor,“ míní paní Milena, která kolem stáda spěchá do města.
Zemědělcům by v boji proti škůdcům mohly pomáhat houby. Vědci vymysleli očkování pro rostliny
Číst článek
Ovce se také staly atrakcí pro malé děti, které živou ovci zatím nikdy neviděly. A pan Boris, původem zpod Velké Fatry, má pro havířovský magistrát praktický tip. „Hodně Čechů má rádo brynzu, takže by mohla být havířovská brynza,“ navrhuje.
Podobně jako tady u řeky Lučiny spásají ovce pozemky v mnoha obcích v Česku. Nedávno překvapily třeba hosty hotelu Thermal v Karlových Varech, kde se ujaly péče o okolní trávníky.