'Neexistující' armáda se 13 let chystala na sovětskou okupaci. Švýcarská vláda po letech odtajnila dokumenty
Zpráva s detailními informacemi o tajné švýcarské armádě zformované mezi lety 1979 a 1992 za tzv. studené války spatřila světlo světa 30 let poté, co byl dokument vytvořen. S jejím zveřejněním přišla švýcarská Federální rada ve středu.
Zpráva hovoří o aktivitách Projektu 26 (označovaném zkráceně jako P-26, po 26 švýcarských kantonech). Termín označuje tajnou záložní armádu sestavenou v roce 1979. Sloužit měla pro případ nepřátelské invaze - podle serveru swissinfo.ch panovaly největší obavy ze Sovětského svazu.
Doposud neveřejný dokument uvádí, že čtyři stovky mužů a žen v Projektu 26 absolvovaly pravidelná cvičení, jejichž účelem bylo připravit je na boj uvnitř okupované země. Cvičení se přitom podle švýcarského portálu odehrávala zejména ve Velké Británii, se kterou jednotka udržovala blízký kontakt přes britskou ambasádu v Bernu.
Přestože podle swissinfo.ch podobné armády nebyly v době studené války v západní Evropě ničím neobvyklým, v případě Švýcarska, které je navenek neutrální a není ani členem NATO, se jedná o poměrně citlivou záležitost.
Vyšetřování P-26 proběhlo v roce 1991. A to v reakci na volání po větším dohledu nad jednotkou. Vláda došla k závěru, že je naprosto nulová veřejná kontrola „neakceptovatelná“, dodávala také, že je „alarmující, že britské služby ví o P-26 více než švýcarská vláda." Armáda nicméně byla už o rok později rozpuštěna, k oficiálnímu ukončení její činnosti došlo v roce 1992.
Přestože některá jména, místa a detaily byly ve zveřejněné zprávě začerněny, vláda uvedla, že ji publikuje „bez obav o její transparentnost“ a s úmyslem vyjasnit historické a politické pozadí aktivit P-26.
Originální znění zprávy o tajné švýcarské armádě.