Palestinci 'uvítali' šéfa OSN, házeli po něm boty i kameny

Generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna, který je na návštěvě na Blízkém východě, přivítala v Gaze sprška kamenů a bot. Podobné gesto je v arabském světě signálem hlubokého opovržení. Tajemník přijel do regionu s cílem obnovit mírové rozhovory mezi Palestinci a Izraelci, které váznou kvůli pokračujících výstavbě židovských osad na palestinských územích.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Palestinští demonstranti obklopili konvoj generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna při příjezdu z Izraele do Gazy

Palestinští demonstranti obklopili konvoj generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna při příjezdu z Izraele do Gazy | Zdroj: Reuters

Pan Ki-mun přijel do Gazy ve svém obrněném voze z Izraele přes checkpoint na přechodu Erez. Konvoj OSN očekávalo asi 50, podle některých zdrojů až 100 nespokojenců. Šlo především o příbuzné Palestinců, kteří sedí v izraelských vězeních.

Lidi v Erezu rozlítilo, že se s nimi Pan Ki-mun odmítl setkat a promluvit si o podmínkách, ve kterých jejich blízcí za mřížemi žijí. Podle nich se generální tajemník nezasazuje o jejich propuštění, nebo alespoň o to, aby se se členy svých rodin mohli ve vězení setkat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci sleduje z Ramalláhu redaktorka Rádia Česko Markéta Bartošová

Demonstranti utvořili lidský řetěz a snažili se zabránit konvoji v další cestě. Na Pan Ki-muna pak několik mužů házelo boty i kamení na znamení pohrdání, ženy mávaly klacky, které odlomily z transparentů. Incident skončil zásahem pořádkových jednotek.

Jen málo Palestinců na místě incident odsoudilo. Říkají, že se stydí za spršku, kterou Pan Ki-munovi protestující připravili a že takové incidenty jejich zemi rozhodně nepomohou.

Mnohem větší část lidí ale boty letící na generálního tajemníka OSN pobavily. Myslí si, že Pan Ki-mun během své návštěvy protežuje Izrael. Takový názor se objevoval i na transparentech, kterými lidé v Gaze politika „vítali“. Stál na nich například nápis „dost bylo stranění Izraeli“

Palestina se uchází o stálé křeslo v OSN. Návštěva Pan Ki-muna však zatím žádný posun v této otázce nepřinesla, jak představitelé Palestinské samosprávy očekávali.

Pan Ki-mun se soustředil hlavně na zprostředkovávání mírových rozhovorů. Izraelce podněcoval k tomu, aby projevili gesto dobré vůle a vstřícnost v otázce pokračující výstavby židovských osad. Palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse šéf OSN přesvědčoval, že osady odporují mezinárodnímu právu.

Právě kvůli osadám skončily nedávné rozhovory mezi znesvářenými skupinami, které zprostředkovávalo Jordánsko. Izraelský premiér Netanjahu odmítl zastavení výstavby osad jako podmínku k zahájení rozhovorů. Podle Pan Ki-muna by ale ani jedna ze stran sporu neměla mírové rozhovory s osadami spojovat.

Markéta Bartošová, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme