Papež varoval v Bundestagu před neetickým využíváním vědy
Politici se musí snažit o spravedlnost a vytvoření podmínek pro mír, apeloval papež Benedikt XVI. na půdě německého parlamentu. Návštěva nejvyššího představitele katolické církve v rodné zemi rozděluje německou společnost. Proti postoji Vatikánu především k sexuálním otázkám vyšlo do ulic Berlína tisíce lidí.
V dlouho očekávaném projevu před německými poslanci vyzval Benedikt XVI. německé politiky k větší morální odpovědnosti.
Ocenil ekologické hnutí v Německu, ale zároveň varoval před využíváním vědy bez ohledu na etiku. Evidentně tak narážel na výzkum kmenových buněk, kterým se parlament v současnosti zabývá. Papež také varoval před upozaďováním našich křesťanských kořenů.
O projevu papeže Benedikta XVI. v německém parlamentu a kontrovezích jeho návštěvy v rodné zemi mluvila ve večerních Ozvěnách dne zpravodajka v Berlíně Klára Stejskalová
Benedikt XVI. sklidil za svůj projev několikaminutový potlesk. Někteří poslanci jeho řeč bojkotovali s argumentem, že dojde k narušení odluky církve od státu. Zdaleka jich ale nebylo tolik, jak se očekávalo. Původně se mluvilo o zhruba stovce poslanců, tohoto čísla ale bojkot nedosáhl. Nejméně poslanců bylo v řadách levicové strany Die Linke.
Projev papeže Benedikta XVI. v německém parlamentu byl výjimečnou událostí. Cti promluvit k německým poslancům v Bundestagu se dostává jen významným světovým státníkům, především americkým prezidentům. Možnost ale v minulosti dostal také bývalý jihoafrický prezident Nelson Mandela nebo současný ruský premiér Vladimir Putin.
Návštěvu provází protesty
Během projevu se v Berlíně s dvouhodinovým zpožděním vydal na pochod pestrobarevný protestní průvod, bojující proti politice Vatikánu především v sexuálních otázkách. Očekává se asi účast asi 20 tisíc lidí.
Protesty jsou namířeny jak proti papeži, tak proti katolické církvi jako takové. Podle účastníků je Benedikt XVI. hlavní náboženský ideolog posledních let, a trvání církve na dogmatech tak přičítají právě jemu.
Zcela zaplněný olympijský stadion naopak očekává zahájení svaté mše.
Podle některých průzkumů je většina Němců hrdá na to, že papež je Němec, podporu má ale nepochybně menší než jeho předchůdce Jan Pavel II. Německo je totiž rodištěm reformace a většina věřících jsou protestanti.