V Pásmu Gazy pohřbili desítky obětí pondělního násilí, při protestech byl zabit další Palestinec

Tisíce Palestinců se v úterý v Pásmu Gazy účastnily pohřbů prvních z téměř 60 obětí, jež si vyžádaly pondělní protesty na hranicích Gazy s Izraelem. Několik zemí i úřad OSN pro lidská práva odsoudily Izrael za použití ostrých nábojů při potlačování nepokojů, které vyvolalo přesunutí americké ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma. V úterý izraelští vojáci zabili dalšího Palestince.

Gaza Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Palestinští demonstranti v Pásmu Gazy

Palestinští demonstranti v Pásmu Gazy | Foto: Ibraheem Abu Mustafa | Zdroj: Reuters

Pondělí bylo dnem s největším počtem obětí od války mezi radikálním palestinským hnutím Hamás, která Pásmo Gazy ovládá 11 let, a izraelskými bezpečnostními složkami od roku 2014. O život přišlo 58 Palestinců, včetně šesti nezletilých, a na 130 lidí je kritickém stavu. Přes 2770 Palestinců bylo zraněno, z toho každý druhý utrpěl střelné zranění. Protestů se účastnilo na 50 000 Palestinců. V úterý protesty pokračovaly v menší míře a zemřel při nich jednapadesátiletý Palestinec.

Střety v Gaze si vyžádaly 58 mrtvých Palestinců. Osmiměsíční holčička se udusila slzným plynem

Číst článek

V úterý měly vyvrcholit šestitýdenní protesty, jimiž Palestinci připomínají vyhnání statisíců svých předků z území, kde 14. května 1948 vznikl stát Izrael. Den, kdy v roce 1948 po vzniku Izraele vypukla první izraelsko-arabská válka, si připomněli Palestinci demonstracemi na Západním břehu Jordánu.

Na pondělní dění v Gaze nejostřeji reagovaly Turecko a Jihoafrická republika, které stáhly své velvyslance z Izraele. Turecko také povolalo ke konzultacím svého velvyslance v USA a vyhostilo izraelského velvyslance v Ankaře. Prezident Recep Tayyip Erdogan obvinil Izrael ze „státního terorismu“ a „genocidy“. V Turecku byl vyhlášen třídenní státní smutek za zabité Palestince.

Povinnost chránit občany

Použití ostrých nábojů při střelbě znovu odsoudil Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva, který vyzval k nezávislému vyšetření událostí. Podle mluvčího úřadu Ruperta Colvilla má sice Izrael právo chránit své hranice, ale střelné zbraně s ostrou municí mají být použity jen v krajních případech. Podle Colvilla nepředstavovali Palestinci u hraničního plotu v Gaze nebezpečí, které by si zasloužilo takto tvrdou reakci.

Nezávislé vyšetření pondělních událostí v Gaze podpořilo i Německo. Vládní mluvčí Steffen Seibert uvedl, že Izrael má právo a povinnost chránit své občany a hranice, ale při zachování zásady přiměřenosti. Vyšetření událostí požaduje i náměstek britského ministra zahraničí Alistair Burt, podle něhož je ale nutné podívat se i na roli hnutí Hamás.

Palestinští demonstranti v Pásmu Gazy | Foto: Ibraheem Abu Mustafa | Zdroj: Reuters

Blok ze strany USA

Vysoký počet Palestinců zraněných při pondělních protestech v Gaze je obrovskou zátěží pro nemocnice v Pásmu Gazy, které se kvůli více než desetileté blokádě ze strany Izraele a Egypta potýkají s nedostatkem léků a vybavení i s výpadky proudu. Situace v místních nemocnicích je podobná jako za války, uvedla Světová zdravotnická organizace (WHO).

Nezávislé vyšetření pondělního násilí na hranicích Gazy požadoval návrh prohlášení Rady bezpečnosti OSN, jehož přijetí ale v noci na úterý zablokovaly Spojené státy.

Velvyslankyně USA při OSN Nikki Haleyová si myslí, že Izrael při pondělním zásahu projevil zdrženlivost. Hamás „provokuje k násilnostem mnoho let, začal s tím dlouho před přesunem našeho velvyslanectví“ do Jeruzaléma, řekla.

„Žádná země v této místnosti by nejednala s větší zdrženlivostí, než s jakou jednal Izrael. Hamás je se (pondělními) výsledky spokojen. Spojené státy litují mrtvých, ale v té oblasti je mnoho násilí,“ sdělila Haleyová.

Zasedání Rady bezpečnosti OSN věnované násilí na hranici Pásma Gazy začalo chvílí ticha za palestinské oběti. O svolání schůzky požádal Kuvajt, jehož velvyslanec při OSN chce Radě předložit rezoluci požadující ochranu palestinských civilistů. Členům patnáctičlenné rady ji předloží pravděpodobně ve středu, o termínu hlasování se zatím nerozhodlo.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme