Stažené rolety, vypnuté telefony. Přísná bezpečnostní opatření provázela cestu Čaputové a Pavla do Kyjeva
Prezident Petr Pavel se vydal na utajenou cestu na Ukrajinu, cestu ale provázela řada bezpečnostních opatření. Ráno dorazil na předměstí Kyjeva vlakem společně se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou. Chystají se uctít oběti ruské agrese a setkat se svým protějškem Volodymyrem Zelenským.
V polské Přemyšli stojí na hlavním nádraží přistavený vagon, kterým se oba prezidenti vydají do Kyjeva. Na protějším peronu se táhne dlouhé fronta těch, kteří přicestovali z opačné strany a čekají teď na pasové kontrole.
Lokomotiva s dvanácti vagony se pomalu rozjíždí na téměř desetihodinovou noční cestu do Kyjeva. Už teď má zpoždění.
„Logistika byla ovlivněná tím, že došlo ke zpoždění vlaku, který odjížděl před námi, a protože je tady omezená kapacita, tak jsme museli čekat,“ popisuje prezidentova mluvčí Markéta Řeháková.
Vyčkávání na jednom místě by ale z pohledu ochranky bylo riskantní, prezidentská kolona proto v autě víc než hodinu objížděla kolem Přemyšle. Po víc než roce od ruské invaze na Ukrajinu se návštěvy západních státníků na Ukrajině už staly téměř rutinou.
Vypnuté telefony
Ve vlaku ale i tak platí přísná bezpečnostní opatření. Prezidenty doprovází po zuby ozbrojená ochranka v neprůstřelných vestách, rolety musí být stažené, telefony vypnuté.
„Je to standardní bezpečnostní opatření, které má za cíl zajistit, aby nebyl zachycen signál žádných sim karet,“ dodává Řeháková.
Petr Pavel do Kyjeva dorazil na pozvání ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, se kterým si od svého zvolení dvakrát telefonoval.
Prvním bodem Pavlova programu bylo uctění památky obětí ruské okupace na místě masakrů v Buče a Borovjance, které se staly symbolem ruského zacházení s civilisty. Jen v Buče podle ukrajinské strany přišlo o život 1400 lidí. Některé oběti nesly stopy mučení.
Prezidenti Česka a Slovenska mají na Ukrajině v plánu i politická jednání. Bližší detaily cesty zatím z bezpečnostních důvodů tají.