Ukrajina nechce členství v Unii zadarmo, řekl Pavel po setkání se Zelenským
- Prezident Petr Pavel a slovenská prezidentka Zuzana Čaputová přijeli v pátek ráno do Kyjeva.
- Dorazili vlakem krátce poté, co se řada míst na Ukrajině včetně metropole stala terčem nové série ruských raketových útoků.
- Jejich první kroky vedly do města Borodjanka, která patří mezi symboly válečných zločinů, z nichž Ukrajina obviňuje Rusko. Pavel poté zamířil do města Buča.
- Pavel a Čaputová se také sešli s Volodymyrem Zelenským. Český prezident řekl, že bude prosazovat, aby rozhovory o vstupu Ukrajiny do Evropské unie začaly do konce letošního roku.
Petr Pavel a Zuzana Čaputová uctili položením věnců při návštěvě Kyjeva padlé obránce Ukrajiny. U Mychajlivského náměstí viděli fotografie mužů a žen, kteří zahynuli při obraně své země během současného konfliktu s Ruskem. Na místě si také prohlédli ruskou vojenskou techniku, která byla na Ukrajině zničena.
Pavel navštívil i město Buča, ve kterém po ruské okupaci zůstaly stovky mrtvých. Český prezident na místě zdůraznil, že nic podobného už nesmíme nikdy dopustit.
Prohlédl si kostel svatého Ondřeje, kde jsou vystaveny desítky fotografií, které zachycují oběti ruské invaze, včetně ikonických fotografií, díky kterým se Buča stala jedním ze symbolů válečných zvěrstev.
A zastavil se u místa, kde byli pohřbeni ukrajinští civilisté zavraždění ruskou armádou.
U kostela promluvil prezident se svým přítelem, se kterým má společnou armádní minulost, a s jeho ženou. Manželský pár bydlí v Buče, odkud před ruskými invazními vojsky stihl včas uprchnout. Jeho dům ale ruští vojáci poničili.
Předtím Pavel s Čaputovou uctili památku obětí ruské agrese v Borodjance, kde byly dříve nálezy masové hroby. Ve městě viděli ruiny obytných domů poničených ruskými rakety a leteckým bombardováním.
O Borodjance
V Borodjance žilo před válkou na 13 tisíc lidí. Krátce po zahájení invaze ruské jednotky město ležící zhruba 50 kilometrů od centra Kyjeva obsadily. Borodjanku při bojích a ostřelování téměř srovnaly se zemí, uvedla tamní správa. Z města se ruští vojáci stáhli loni na na jaře po neúspěšné ofenzivě zaměřené na Kyjev.
„Je to jako Afghánistán nebo bývalá Jugoslávie. Myslel jsem si, že už to takhle nablízko nikdy neuvidím, zvlášť v Evropě. Je to smutný pohled,“ prohlásil Petr Pavel, bývalý náčelník generálního štábu a předseda vojenského výboru NATO.
„Z počtu útoků na civilní cíle se nedá vyvodit nic jiného, než že je to záměr. Chyba navigace nebo chybné zadání cíle se někdy může stát. Při tomhle počtu to ale není chyba, je to jednoznačně plán. A ten plán je jasný – vyvolat chaos a hrůzu mezi civilním obyvatelstvem. A tím vyvolat tlak na vládu k ústupkům a narušit vůli se bránit. Ukrajince to naštěstí nezlomilo,“ dodal český prezident.
Oba si také prohlédli graffiti známého umělce Banksyho, na kterém malý chlapec poráží dospělého muže.
Rolety stažené, mobily vypnuté
Petr Pavel a Zuzana Čaputová zvolili pro cestu do Kyjeva stejný způsob dopravy jako další evropští i světoví státníci, kteří Ukrajinu v posledních měsících navštívili.
Rusko opět ostřelovalo Ukrajinu včetně Kyjeva. Série útoků si vyžádala téměř dvě desítky obětí
Číst článek
Vládními speciály se dopravili na polské letiště Řešov, odkud je policejní kolona dovezla na vlak do Přemyšle. Odtud pak dojeli až do města Nemišajeve, které leží desítky kilometrů severozápadně od Kyjeva.
Detaily cesty byly z bezpečnostních důvodů utajené. Zároveň platila přísná bezpečnostní opatření. Prezidenty doprovázela ozbrojená ochranka v neprůstřelných vestách, rolety ve vlaku musely být stažené, telefony vypnuté.
Prezidenta a prezidentku po příjezdu na nádraží přivítali mimo jiné bývalý ukrajinský velvyslanec v Česku Jevhen Perebyjnis a český velvyslanec v Kyjevě Radek Matula. „Je to první návštěva pana prezidenta Pavla. Vím, že prezident Zelenskyj se těší na osobní schůzku,“ uvedl pro Radiožurnál Perebyjnis.
Jednání se Zelenským
Pavel a Čaputová se v pátek také sešeli se svým ukrajinským kolegou Volodymyrem Zelenským. Český prezident mu řekl, že bude prosazovat, aby rozhovory o vstupu Ukrajiny do Evropské unie začaly do konce letošního roku. Členství Ukrajiny v EU a NATO není podle Pavla otázkou jestli, ale kdy, uvedl českým prezident na twitteru.
Pavel Zelenského podle svého vyjádření na sociálních sítích ujistil o tom, že Česká republika bude hlasem, který připomíná, že Ukrajina si zaslouží být plnohodnotným členem rodiny demokratických zemí se vším všudy.
Ukrajina je připravena splnit všechny podmínky pro vstup do Evropské unie, ujistil českého prezidenta Zelenskyj. Pavel na tiskové konferenci po jednání zdůraznil, že Ukrajina se nechce stát členem unie zadarmo. Česká hlava státu se hodlá zasazovat o zahájení příslušných přístupových rozhovorů ještě do konce letošního roku.
Čína v souvislosti s válkou na Ukrajině zatím příliš neuplatňovala svou odpovědnost za globální stabilitu a mír, uvedl dále Pavel. Řekl, že na rozdíl od Ruska je Čína velmocí i v jiných oblastech, než ve vlastnictví jaderných zbraní. „Má možnost mnoho věcí ovlivňovat, ale také má odpovědnost za globální stabilitu a mír. Zatím ji příliš neuplatňovala, pokud jde o konflikt na Ukrajině,“ uvedl.
Pokud Peking zvýrazní svou roli jako konstruktivní vyjednavač, který bude chtít konflikt ukončit, a zvýší tlak na Rusko, pak takové angažmá dává smysl, dodal český prezident. Podle Pavla je však nutné počkat, zda se tak Čína opravdu začne chovat.
Český prezident Pavel po jednání se Zelenským také prohlásil, že spolupráce s Ukrajinou bude pokračovat různými formami, nejen v dodávkách vojenského materiálu. „Ať už to bude formou darů, komerční přes naše privátní subjekty, nebo spoluprací přes třetí strany,“ uvedl český prezident.
Česko má podle něj připravených šest klíčových projektů pro spolupráci, u nichž bude brzy možné provést nejen transfer technologií, ale i výroby na Ukrajinu. „Na české straně bych jmenoval Sellier & Bellot, Aero Vodochody, Czechoslovak Group, Vojenský opravárenský podnik,“ uvedl Pavel.
Projekty se podle něj týkají výroby munice a ručních zbraní, oprav tanků typu T-64 a T-72, společné výroby lehkých letounů bojové podpory, případně cvičných letounů L-259. Produktem částečného či úplného přesunu výroby na Ukrajinu by mohla být například ruční zbraň, která bude vycházet z tuzemského technologického základu.
Česko má ale také připravené projekty v pěti oblastech klíčových pro rekonstrukci Ukrajiny, jde o zdravotnictví, energetiku, dopravní infrastrukturu, vodní hospodářství a bydlení, uvedl Pavel. Česko směřuje k tomu, aby v Dněpropetrovské oblasti otevřelo výhledově kvůli lepší spolupráci generální konzulát.
Technika na protiútok
Ukrajina potřebuje další dodávky vojenské techniky, řekl Zelenskyj po jednání. Zmínil konkrétně letouny, děla či obrněnou techniku. Země se připravuje na protiútok, uvedl bez dalších podrobností prezident země, která se už déle než rok brání ozbrojené agresi sousedního Ruska.
Letos musí podle Zelenského začít rozhovory o vstupu Ukrajiny do Severoatlantické aliance. „Už není čas a prostor pro nějakou nerozhodnost v těchto otázkách,“ řekl. Poděkoval Česku a Slovensku za podporu integračních procesů i za ustavení tribunálu pro stíhání ruských zločinů na Ukrajině.
Podepsání deklarace
Prezidenti Česka, Ukrajiny a Slovenska podepsali deklaraci o spolupráci a partnerství, informoval tým českého prezidenta. Deklarace se mimo jiné věnuje sdílené historii tří zemí nebo uznání podílu Ukrajiny na mezinárodní bezpečnosti vzhledem k jejímu boji proti ruské vojenské agresi.
Deklarace zmiňuje podporu Evropské unie a Severoatlantické aliance pro nezávislost, svrchovanost a územní celistvost Ukrajiny v rámci jejích mezinárodně uznaných hranic a také „důrazně odsuzuje brutální válku a agresi Ruské federace proti Ukrajině“.
Trojice státníků se v deklaraci shodla na tom, že suverénní, svobodná a demokratická Ukrajina je jedním z klíčových faktorů pro zajištění bezpečnosti a stability v Evropě. Prezidenti v textu, který podepsali po svém dnešním jednání v Kyjevě, rovněž přislíbili Ukrajině pomoc v jejím transformačním úsilí, mimo jiné sdílením vlastních zkušeností.
Ruské vzdušné útoky
Rusko v noci na pátek podniklo další sérii vzdušných útoků na ukrajinská města a infrastrukturu.
Protiletecký poplach několik hodin platil pro celou Ukrajinu s výjimkou západních oblastí. Podle ukrajinských úřadů si útoky pomocí raket a dronů vyžádaly nejméně pět mrtvých a několik zraněných; exploze byly hlášeny i z Kyjeva, ale bez výraznějších škod či obětí.
„Hanebné útoky z dnešní noci na některá ukrajinská města včetně Dnipra nebo Umaně, při kterých zahynuli nevinní civilisté, nám připomínají, že si nemůžeme dovolit odvrátit zrak,“ napsala na facebooku Čaputová.
Ukrajinu po jejím napadení Ruskem navštívilo již několik českých politiků. Premiér Petr Fiala z ODS, jeho kolega z Polska Mateusz Morawiecki a nyní již bývalý šéf slovinské vlády Janez Janša byli v polovině loňského března první západní představitelé, kteří se v tehdy ještě obleženém Kyjevě setkali se Zelenským.