Durov jako náčelník vojenské komunikace armády. V Rusku po zatčení šéfa telegramu zavládla panika

Ukazuje se, že telegram není jen obyčejný messenger, ale hraje velkou roli i v ruské válce na Ukrajině. Zakladatele komunikační platformy Telegram Pavla Durova v sobotu zatkla francouzská policie. Ruská exilová i kremelská média případ pozorně sledují. Stejně tak věnují i pozornost omezování sítě YouTube. Nejpopulárnější platformu na světě se totiž ruské úřady snaží nahradit jinými alternativami, které by měl Kreml pod kontrolou.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zakladatel komunikační platformy Telegram Pavel Durov

Zakladatel komunikační platformy Telegram Pavel Durov | Zdroj: Reuters

Telegram je v Rusku nejpoužívanější messenger. Ruský exilový server Meduza sleduje reakce ruských proválečných publicistů, kteří s jistou mírou nadsázky tvrdí, že Durov je náčelníkem vojenské komunikace ruské armády.

Snad každá vojenská jednotka má na telegramu nějakou uzavřenou skupinu, kde shání peníze na vybavení nebo komunikuje se svými příbuznými. Jsou i zprávy, že koordinace přes telegram funguje také na vyšší úrovni mezi důstojníky různých jednotek.

Policie v Paříži zatkla šéfa platformy Telegram. Vydala na něj zatykač kvůli nedostatečné moderaci obsahu

Číst článek

Před telegramem komunikace probíhala přes systém KRUS, který Rusko vyvíjelo zhruba 15 let. Vojáci ho používali třeba ve válce v Sýrii, ale příliš se neosvědčil, nebyl úplně spolehlivý. 

Navíc se přišlo na to, že se velká část součástek včetně čipů vyrábí ze západních komponentů, proto KRUS představoval i bezpečnostní riziko. Z toho důvodu se hlavním nástrojem pro vojenskou komunikaci stal právě telegram.

Panika v Rusku

Nyní Rusko zachvátila panika. Prováleční blogeři se obávají, že bude Pavel Durov spolupracovat se západními rozvědkami. Kdyby Pavel Durov vydal západním rozvědkám klíče ke komunikaci na telegramu, tak by zřejmě byly asi všechny vojenské chaty, konverzace a spojení pro Západ čitelné.

Pavel Durov oficiálně opustil Rusko v roce 2014. Po svém odjezdu říkal, že je Rusko strašné a že už se tam nikdy nevrátí. Dokonce napsal i článek, který se jmenoval Sedm důvodů proč opustit Rusko. Investigativní server Važnyje istorii ale zjistil, že Durov od té doby Rusko navštívil více než padesátkrát.

Samozvaný ochránce svobody i ‚ruský Zuckerberg‘. Kdo je zatčený šéf Telegramu Pavel Durov?

Číst článek

Existují i spekulace o tom, že Durov ve skutečnosti spolupracoval s Kremlem. V jeden okamžik totiž potřeboval peníze. Americká komise pro cenné papíry mu zakázala vydávat vlastní kryptoměnu a on neměl z čeho vrátit peníze svým investorům.

V tu dobu se asi dva dny poté, co navštívil Moskvu, najednou zdánlivě z ničeho objevila miliarda dolarů. Nikdo doposud neví, co Durov tehdy v Moskvě dělal.

Omezování YouTube

Kromě telegramu se nyní v Rusku upírá pozornost i k další sociální síti, YouTube. Moskevský deník Kommersant, který je ke Kremlu velmi loajální, píše o tom, že ruské úřady by chtěly YouTube nahradit nějakým jiným videoservisem.

Úřady začaly před dvěma týdny provoz této platformy zpomalovat. Nicméně YouTube není v Rusku označen za nepřátelský nebo extremistický. Mnozí poskytovatelé internetového připojení začali přesměrovávat požadavky ze zpomalených ruských Google serverů, které YouTube používá, na evropské či kazašské. Je ale jen otázka času, kdy si ruské úřady došlápnou i na ně.

Ondřej Soukup Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme