Spolumajitel Penty Haščák je na svobodě. Podle soudu nejsou pro vazbu důvody

Slovenský nejvyšší soud ve čtvrtek propustil z vazby spolumajitele finanční skupiny Penta Investments Jaroslava Haščáka. Informoval o tom nejvyšší soud. Policie Haščáka na začátku prosince obvinila z korupce a z praní špinavých peněz, soud první instance ho následně poslal do vazby. Podle nejvyššího soudu v případu ale neexistují důvody k vazebnímu stíhaní.

Bratislava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hlavní jednání v kauze vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové před specializovaným tribunálem v Pezinku. Spolumajitel finanční skupiny Penta Jaroslav Haščák

Spolumajitel finanční skupiny Penta Jaroslav Haščák (archivní foto) | Zdroj: Profimedia

Jeden z nejbohatších Slováků Haščák je podezřelý v kauze údajného nelegálního obchodování s nahrávkami odposlechů ve zhruba 15 let staré korupční aféře zvané Gorila. Ta se týká podezření z uplácení vysokých slovenských politiků a úředníků Pentou.

Finančník byl obviněn z trestných činů podplácení a legalizace příjmů z trestné činnosti ve velkém rozsahu. V případě prokázání viny mu hrozí až 20 let vězení. Jeho advokát už dříve označil obvinění svého klienta za nedůvodné.

6:55

Historická událost, říká o zatčení Haščáka slovenský novinář. Nitky vedou k odposlechům z kauzy Gorila

Číst článek

Spolu s ním čelí obvinění také bývalý ředitel kontrarozvědky slovenské civilní tajné služby (SIS) Ľubomír Arpáš, který je ve vazbě v jiném případu, a také Arpášova choť.

Podle slovenských médií policie podezírá Arpáša z toho, že vynesl z SIS nahrávky z odposlechů bytu, kde se Haščák setkával s politiky a úředníky a kde se hovořilo o provizích či úplatcích.

Nahrávky prý Arpáš prodal Haščákovi tak, že Arpáš spolu s chotí, rovněž někdejší příslušníci SIS, založili společnost, která dostala od jedné firem pod kontrolou finančníka 194 tisíc eur (pět milionů korun) za fiktivní analýzy a poradenské služby.

Arpáš v minulosti tvrdil, že informace a analýzy odevzdával někdejšímu šéfovi tajné policie StB v komunistickém Československu Alojzi Lorencovi, který spolupracoval s Pentou. Penta nekalé jednání v kauze Gorila od začátku popírá.

Pochybnosti v souvislosti s informacemi o úniku nahrávky z SIS ale vyslovil její šéf Vladimír Pčolinský. „Co se týče prodeje té nahrávky – podle toho, jak jsem obeznámen s probíhajícími procesy při odposleších, tak si vůbec nejsem jist, že Arpáš měl přístup k zvukovému záznamu Gorila,“ řekl Pčolinský portálu Aktuality.sk.

40 hodin odposlechů

Nahrávka o délce zhruba 39 hodin z odposlechů v aféře Gorila unikla na internet loni. V roce 2018 ji zajistila slovenská policie při domovních prohlídkách stíhaného podnikatele Mariana Kočnera.

Policie zasahovala v sídle Penty. ‚Demonstrace síly,‘ uvedla firma a kritizuje i obvinění svého šéfa Haščáka

Číst článek

Korupční aféra vypukla na konci roku 2011, kdy na internetu někdo zveřejnil dokumenty s názvem Gorila, které podle nepotvrzených informací vypracovala SIS na základě odposlechů bytu v širším centru Bratislavy. Podle dokumentů Penta výměnou za úplatky získala vliv na privatizaci a na chod některých podniků. Penta nekalé jednání v případu od začátku popírá.

Na vyšetřování aféry Gorila dohlížel speciální prokurátor Dušan Kováčik, kterého policie letos v listopadu obvinila podle dostupných informací v jiných kauzách z korupce, zneužití pravomocí a dalších trestných činů a soud ho poslal do vazby.

Například bývalý šéf vyšetřovacího týmu Gorila si v minulosti stěžoval, že Kováčik neschválil některé plánované úkony.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme