Po pátečním útoku na pláži Lido v somálské metropoli zemřelo podle policie nejméně 32 lidí
Po explozi a střelbě na pláži a v hotelu v somálské metropoli Mogadišo v pátek večer zemřelo nejméně 32 civilistů. S odkazem na mluvčího policie to v sobotu dopoledne uvedla agentura AFP. Dalších nejméně 63 lidí bylo zraněno, někteří z nich těžce. K útoku se přihlásilo islamistické teroristické hnutí Šabáb, které je napojeno na síť Al-Káida.
„Při útoku zemřelo přes 32 civilistů,“ uvedl na tiskové konferenci policejní mluvčí. Jeden útočník se odpálil a další tři byli zabiti. Mluvčí dodal, že jednoho útočníka se podařilo dopadnout živého.
Na sociálních sítích se šířily záběry, jak lidé v panice prchají z pláže, jiní leželi zakrvácení na písku. V pozadí byla slyšet střelba. Ozbrojenci zaútočili na pláži Lido, která je mezi místními oblíbená a v pátek večer tam zpravidla bývá mnoho lidí.
Podle policejních zpráv střelbě předcházela exploze, když se odpálil sebevražedný atentátník. Další útočníci se pokusili vtrhnout do hotelu, ale stříleli i na lidi na pláži, kde se v době útoku procházelo nebo sedělo na písku mnoho obyvatel s přáteli či příbuznými. Přestřelky mezi policií a útočníky trvaly až do časných ranních hodin.
„Na ruce mám zranění od granátu,“ řekla agentuře DPA Shamso Abdiová, která trávila večer s přáteli v hotelu Lido Beach. Jeden z jejích přátel utrpěl zranění hlavy a byl v kritickém stavu. V hotelu podle ženy vypukla panika. „Všichni utíkali, aby si zachránili život,“ řekla.
Ahmed Yare, který je dalším ze svědků, uvedl, že útok začal v hotelu. „Viděl jsem zraněné blízko pláže, lidé křičeli v panice a bylo těžké poznat, kdo je mrtvý a kdo ne,“ řekl agentuře AFP. Někteří lidé se podle něj snažili skrýt tak, že se vrhali na zem, jiní se snažili utéct. „Viděl jsem spoustu lidí roztroušených na zemi, než se jim podařilo z oblasti utéct,“ dodal.
Nemocnice v Mogadišu žádají o darování krve, aby mohly ošetřit mnoho zraněných. Někteří příbuzní mrtvých návštěvníků pláží a hotelů zveřejňují na sociálních sítích fotografie svých blízkých, zatímco jiní zoufale pátrají po informacích o místě pobytu přátel nebo příbuzných, o jejichž osudu nic nevědí.
Islamisté mají v Somálsku některé oblasti pod kontrolou, z hlavního města však byli v posledních letech vytlačeni. Přesto se tam stále objevují útoky na vládní instituce a hotely či restaurace, kde podle islamistů převládá západní životní styl. V červenci například zahynulo 11 lidí při teroristickém útoku na restauraci v době finále fotbalového mistrovství Evropy.