Svět zažil druhý nejteplejší březen v historii měření, oznámila meteorologická služba Copernicus
Svět má za sebou druhý nejteplejší březen v historii měření. Oznámila to ve čtvrtek ve své pravidelné měsíční zprávě unijní meteorologická služba Copernicus Climate Change Service. Druhý nejnižší rozsah v historii satelitních dat byl v březnu zaznamenán u antarktického mořského ledu.
Nadprůměrně teplo bylo podle služby na rozsáhlém území zahrnujícím severní Afriku, jihozápadní Rusko a většinu Asie, kde padlo mnoho nových březnových teplotních rekordů. V březnu teploty vyrostly vysoko také v jižní a střední Evropě, a nízké byly naopak ve většině severní Evropy.
Výrazně vysoké teploty se vyskytly i na severovýchodě Severní Ameriky, v Argentině a sousedních zemích, ve velké části Austrálie a na pobřeží Antarktidy. Velká zima potkala západní a střední části Severní Ameriky.
Francie a Španělsko mají potíže s nedostatkem vody už i v zimě. Může být ještě větší sucho než loni
Číst článek
Pokud jde o mořský led, v Antarktidě byl v březnu druhý nejnižší v historii satelitních dat, 28 procent pod průměrem.
„Po rekordně nízkém rozsahu v únoru dosáhl antarktický mořský led v březnu druhého nejnižšího rozsahu v rámci 45letého souboru satelitních dat, čímž pokračuje dlouhodobý trend poklesu mořského ledu v polárních oblastech,“ uvádí zástupkyně ředitele unijní služby Samantha Burgessová.
V Arktidě se březnová rozloha mořského ledu vyskytla čtyři procenta pod průměrem, což je čtvrtá nejnižší hodnota za březen v záznamu satelitních dat. V kontrastu s většinou podprůměrnými koncentracemi mořského ledu v ostatních sektorech Severního ledového oceánu byly koncentrace v Grónském moři vysoké.
Hydrologická situace
V březnu se severní Evropa a Turecko setkaly s výrazným vlhkem. K oblastem, kde naopak panovalo sucho, patřila většina Pyrenejského poloostrova, alpský oblouk, části střední Evropy, východní Balkán a severozápadní pobřeží Kaspického moře. Na Pyrenejském poloostrově byly podmínky příznivé pro vznik požárů.
Nadprůměrné sucho potkalo také Argentinu, jižní Austrálii, jihozápadní Afriku a v některých částech Asii. V mnoha případech byly tyto podmínky spojeny s vysokými teplotami.
Mimo Evropu se dala velká vlhkost pozorovat v určitých částech USA, několika oblastech Asie, na Africkém rohu, na Novém Zélandu, v severní Austrálii, v části jižní Afriky a v Brazílii. V mnoha regionech vedly vydatné srážky k záplavám.