Podvržené fotografie i videa. Na sítích se po útoku v Mnichově sdílely falešné záběry

V souvislosti s útokem v Mnichově, při kterém v pátek večer 18letý útočník zastřelil devět lidí, dostali policisté hned několik hlášek o střelbě v dalších částech města. Nakonec se ukázalo, že v těchto případech šlo o falešný poplach, zřejmě způsobený panikou mezi lidmi. Záběry z mnichovského útoku se také začaly okamžitě šířit po sociálních sítích. Objevily se ale i mnohé podvržené fotografie a videa.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé při útěku z nákupního střediska v Mnichově, kde útočník zastřelil několik lidí

Lidé při útěku z nákupního střediska v Mnichově, kde útočník zastřelil několik lidí | Zdroj: ČTK

Jedním z prvních videí bylo například to z mexické televize. Záběry měly údajně zachycovat přímo útok v obchodním centru Olympia. Ve skutečnosti se ale jednalo o záznam z květnového cvičení a simulace teroristického útoku v obchodním centru v Británii.

Na sítích se, jak upozorňuje například francouzský deník Le Monde, objevila i fotografie údajně zachycující oběti útoku ležící na zemi obchodního centra Olympia. Jedná se ale o fotografii z útoku v Jihoafrické republice v roce 2015. Uživatel později tweet stáhnul.

Falešná fotografie na twitteru k útoku v Mnichově | Foto: Repro Český rozhlas

Odborníci v této souvislosti nabádají, aby lidé byli k tomu, co se šíří po sítích, velmi obezřetní. Vycházet by měli z ověřených zdrojů nebo minimálně z vícero zdrojů. Sama německá policie, která prostřednictvím twitteru o probíhající operaci v Mnichově informovala, apelovala, aby lidé fotografie ani videa z útoku nezveřejňovali.

ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme