V Tatrách zabil při bouři blesk pět turistů, jeden je Čech. Nejméně dalších osmdesát je zraněných
Při bouřkové vlně provázené blesky, která zasáhla širokou oblast Tater na hranicích Slovenska a Polska, zemřelo pět lidí. Jedinou obětí na slovenské straně pohoří je podle tamních záchranných služeb český turista. Češka, která šla s ním, utrpěla zranění. Podle informací českého ministerstva zahraničí mezi 78 hospitalizovanými lidmi zraněnými v Polsku není český občan.
Neštěstí zasáhlo turisty na polsko-slovenských hranicích, mrtví a zranění jsou v okolí oblíbeného horského štítu Giewont a u slovenského Baníkova.
Co dělat v bouřce? Lidé by měli být od sebe vzdáleni tři až pět metrů, radí ústřední náčelník Horské služby ČR Pavel Antl
Počet mrtvých na polské straně Tater podle zatím poslední informace mluvčí polské letecké záchranné služby Kingy Czerwińské stoupl z původně uváděných tří na čtyři, z toho jsou dvě děti. Podle listu Gazeta Wyborcza jde o bratra a sestru ve věku deseti a třinácti let. Co se stalo s těmi, kdo je doprovázeli, se stále neví. Přesný počet zraněných není znám, ale pohybuje se kolem osmdesáti.
Zda jsou mrtví a zranění na polské straně Tater jen Poláci nebo i občané jiných zemí, zatím není jasné. „Podle informací z Varšavy je hospitalizováno 78 lidí, ale český občan mezi nimi není,“ řekla k tomu mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová.
Na vrcholku Giewontu, který je vysoký 1894 metrů, je umístěn železný kříž. Do něj v minulosti několikrát udeřil blesk, při bouři je tedy místo nebezpečné. Stejně tak je riskantní výstup po trasách, u nichž jsou pomocné řetězy.
Šéf polské Tatranské dobrovolnické záchranné služby (TOPR) Jan Krzysztof řekl, že jeden blesk udeřil přímo do kříže ve chvíli, kdy se tam nacházelo hodně turistů. Když na místo dorazili záchranáři, zasažení lidé byli podle něj všude kolem vrcholku.
Polská média informují, že v místě události zasahuje na 70 záchranářů a záchranné operace se účastní čtyři vrtulníky letecké záchranné služby.
Během bouře byla náhodou v polském městě Zakopané nedaleko Tater i redaktorka České televize Karolína Kočí. „Sem přišla bouře nesmírně silná. Lidi utíkali, křičeli, schovávali se. Po chvíli tady všude začaly lítat vrtulníky, které tady lítaly až do pozdních večerních hodin,“ řekla pro Radiožurnál.
„My jsme v tuto chvíli před kostelem Matky Boží, kde v sedm hodin začala zádušní mše za oběti a zraněné,“ pokračovala s tím, že takových mší by mělo být více. Městský úřad v Zakopané dokonce spustil nonstop horkou linku na číslech +48 182 017 100 a +48 182 023 914, kam mohou lidé volat ve chvíli, kdy se jim z hor někdo nevrátí.
Podle polského prezidenta Andrzeje Dudy takové blesky nezasáhly polské Tatry desítky let.
„Předpovídáme intenzitu srážek, rychlost poryvu větru, ale nikoli intenzitu blesků. Ale každý takový výboj, i jen jeden, může mít za následek smrt, jak se to stalo dnes,“ řekl o bouři polský meteorolog Jakub Gawron z polkého Hydrometeorologického institutu pro polskou televizi TVN24.
Neštěstí na Slovensku
U Baníkova blesk zasáhl dvojici Čechů. Žena utrpěla podle slovenských záchranářů zranění nohou, muž byl ale tlakovou vlnou odhozen do Baníkovského kotle. Turistka byla vrtulníkem převezena do nemocnice, její partner ale pád nepřežil.
Záchranáři jeho tělo stále vyprošťují ze skalního štítu v Západních Tatrách. Akce bude kvůli nepřístupnému terénu trvat aspoň několik hodin.
„Nejdříve musel být ten člověk vyproštění ze skalní stěny a následně ze skalní suti. Záchranáři ho dali na nosítka, které nesou dva lidé. Mají je položené na prsou,“ řekl Radiožurnálu ředitel oblastního střediska Horské záchranné služby v Západních Tatrách Roman Švanda s tím, že letecká technika se kvůli špatnému počasí nedá použít.
Záchranáři se podle něj kromě výše zmíněných postarali také o rodinu, která byla podchlazená a unavená.
Na slovenské straně zasáhl v oblasti Pachole blesk také slovenského turistu. Krátkodobě ho omráčil a paralyzoval. I on byl transportován do nemocnice. Desetiletého syna zasaženého Slováka svedli záchranáři do údolí.
TVN24 poznamenala, že ráno v Tatrách svítilo slunce a byly dobré podmínky pro pěší turistiku. Postupně se ale naplnily předpovědi počasí a nad horami se stáhly husté mraky. Kolem poledne pak vypukla prudká bouře. Ta se teď přesouvá nad Slovensko.