Opilý, aniž by se dotkl lahve. Polákovo tělo si kvůli vzácné chorobě samo vyrábí alkohol

V Polsku se zřejmě objevil případ vzácného onemocnění, kterým trpí jeden člověk z miliardy. Říká se mu syndrom „vlastního pivovaru“. Lidem, kteří jím trpí, se ve střevech samovolně vytváří alkohol, který se následně vstřebává do krve. Polákovi Tomaszi Opalachovi lékaři naměřili v jednom případě dokonce tři promile.

Varšava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alkohol tester

Alkohol tester | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

O případu 25letého Tomasze Opalacha z Varšavy informoval deník Gazeta Wyborcza. Pan Opalach je často opilý i bez kapky alkoholu. Podle jeho přítelkyně na něm přitom opilost není poznat. Ve zmíněném případě, kdy mu naměřili tři promile, si Opalach sám došel do ordinace a mluvil s lékařem.

3:36

Průměrný muž vypije devět půllitrů piva týdně. Většinou je zkonzumuje doma

Číst článek

Choroba však pro něj má velice nepříjemné následky v podobě záchvatů, při kterých náhle ztrácí vědomí. Poprvé se mu to stalo loni v červnu ve frontě před pokladnami a mnohokrát ještě potom. Za to, že si jeho tělo vyrábí samo alkohol, mohou zřejmě kvasinky ve střevech, které přetváří cukry na alkohol.

Lékaři panu Opalachovi nevěřili, že nepil, protože při záchvatech mu vždy naměřili alkohol v krvi. Protože se na stejné pohotovosti objevoval opakovaně, záchranáři se ho jednou dokonce rozhodli vzít rovnou do psychiatrické nemocnice, protože si mysleli, že nemoc simuluje. Lékaře přesvědčil až experiment, který provedl neurolog Jacek Mądry.

Syndrom 'vlastního pivovaru'

Nechali Tomasze Opalacha, aby před nimi snědl kousek pizzy a zapil jej kolou. Po chvíli mu v krvi naměřili jedno promile. Zmínky o syndromu „vlastního pivovaru“ se objevily nejprve v 70. letech v Japonsku a podrobněji jej popsali američtí lékaři před pěti lety. Primář neurologie v nemocnici ve varšavském Bródnie Andrzej Friedman Wyborczi řekl, že Opalachův případ je nejspíš teprve šestý nebo osmý známý na světě.

Začíná Suchej únor, kampaň upozorňuje na vysokou spotřebu alkoholu v Česku

Číst článek

Jedinou formou léčby syndromu je podle lékařů přísná dieta. Tomasz Opalach nesmí cukry, a tak jí prakticky jen maso. Jeho přítelkyně Wyborczi řekla, že kdykoliv na Opalachovi vidí, že se mu rozjíždějí oči, strčí mu do ruky klobásu. Záchvatů skutečně ubylo, ale jeho potíže přetrvávají dál.

Navíc má problém najít práci. Jeho předchozí zaměstnavatel ho propustil. Lékaři mu odmítají potvrdit, že je práceschopný, ale současně si stále nejsou na sto procent jistí, že syndrom „vlastního pivovaru" skutečně má. V krvi se mu totiž objevuje více alkoholu, než tomu bylo v dosud zdokumentovaných případech. Zabývat se tím teď bude polský úřad na ochranu práv pacientů.

Viktor Daněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme