,Dvoutýdenní vláda beznaděje.‘ Polský kabinet Morawieckého složil přísahu, důvěru patrně nezíská
Nová polská vláda pod vedením premiéra Mateusze Morawieckého z národně konzervativního Práva a spravedlnosti (PiS) v pondělí složila přísahu do rukou prezidenta Andrzeje Dudy. Očekává se ale, že tento kabinet v prosinci skončí, protože podle všeho nezíská podporu v Sejmu, dolní komoře parlamentu, kde PiS je sice nejsilnější stranou, po říjnových volbách ale přišlo o většinu.
Morawiecki, který je polským premiérem od prosince 2017, má nyní dva týdny na to, aby v Sejmu vystoupil s programovým prohlášením svého kabinetu a požádal o důvěru.
Neobjevil se v něm například Zbigniew Ziobro, který jako ministr spravedlnosti a generální prokurátor byl tváří kontroverzních justičních reforem z posledních osmi let, kvůli nimž je Varšava ve sporu s Evropskou komisí.
Z prominentních zástupců PiS není ve vládě kromě Morawieckého a dosavadního ministra obrany Mariusze Blaszczaka nikdo. Podle některých komentátorů si významní představitelé strany nechtěli kazit renomé členstvím ve vládě, která je určena k brzkému zániku.
V novém kabinetu je více než polovina žen. „To je opravdu hezké gesto PiS vůči ženám, že až v dvoutýdenní vládě beznaděje se našlo místo na jejich větší zastoupení,“ poznamenal ironicky novinář televize TVN24 Konrad Piasecki.
‚Na dálkové ovládání‘
Předseda PiS Jaroslaw Kaczyński v pondělí v rozhovoru s polskou tiskovou agenturou PAP přiznal, že podobu vlády expertů a politiků vymyslel on.
Tuskovo Polsko nemusí být takovým rájem, v jaký doufá Brusel. Postoj Varšavy se může hodně změnit
Číst článek
„Kaczyński to vymyslel, Morawiecki to provede. Člověk na dálkové ovládání bude vždy fungovat na dálkové ovládání. Je to ostuda pro funkci premiéra,“ napsal na sociální síti X Tomasz Trela, poslanec z opoziční Nové levice.
Vzhledem k tomu, že vláda kvůli rozložení sil v parlamentu důvěru nejspíše nezíská, považuje opozice celý povolební vývoj za snahu PiS zůstat u moci co nejdéle a využít tento čas například k obsazování státních institucí svými lidmi.
Pokud Morawieckého vláda důvěru v Sejmu nezíská, je na poslancích, aby oni nominovali kandidáta na premiéra. Tím podle všeho bude Donald Tusk, polský premiér z let 2007 až 2014, který se následně stal předsedou Evropské rady.
Povede vládu tvořenou třemi proevropskými stranami: jeho Občanskou koalicí, středovou Třetí cestou a Novou levicí.