Polský prezident podepsal zákon o obecných soudech. Další dva se rozhodl vetovat

Prezident Andrzej Duda podepsal zákon měnící fungování obecných soudů v Polsku. Dva další zákony kontroverzní soudní reformy bude vetovat, oznámil to v pondělí. Demonstranti a opozice žádali veto všech tří zákonů měnících polskou justici.

Varšava (Aktualizováno: 16:06 25. 7. 2017) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Polský prezident Andrzej Duda při projevu k zákonům měnícím soudnictví v zemi v červenci 2017

Polský prezident Andrzej Duda při projevu k zákonům měnícím soudnictví v zemi v červenci 2017 | Zdroj: Reuters

Prezidentem podepsaný zákon mění fungování obecných soudů v zemi dává podle webových stránek prezidentského úřadu ministru spravedlnosti právo jmenovat a odvolávat předsedy a místopředsedy soudů, u předsedů soudů po konzultaci s národní soudcovskou radou. Ministr bude mít šest měsíců na to, aby vyměnil předsedy a místopředsedy obecných soudů.

Polský prezident jde poprvé proti své straně. Vetuji zákon o nejvyšším soudu, oznámil

Číst článek

Dvě veta ze tří

Podle kritiků je takový postup neústavní. V Polsku je navíc ministr spravedlnosti, kterým je v současnosti Zbigniew Ziobro, od loňska zároveň generálním prokurátorem.

Duda zákon podepsal přesto, že jej v pondělí večer řada Poláků na demonstracích žádala, aby svým vetem zablokoval i tuto právní normu. Demonstranti v destíkách polských měst už několik dní požadují vetování zákona o obecných soudech, novely zákona o soudcovské radě i novely o nejvyšším soudu.

Polský ministr spravedlnosti a generální prokurátor Zbigniew Ziobro | Zdroj: Reuters

Postup polské vlády strany Právo a spravedlnost (PiS), která rychle a bez ohledu na námitky opozice mění podobu justice v zemi, vyvolal nejen pokračující demonstrace v zemi, ale i protesty z Evropské unie. Evropská komise se stavem vlády práva v Polsku bude zabývat ve středu.

Zaskočená strana

Prezident Duda v pondělí oznámil, že se rozhodl vetovat dva kontroverzní zákony o nejvyšším soudu a o soudcovské radě. Uvedl, že polská justice potřebuje nápravu. Změny je ale podle něj nutné dělat tak, aby nenastal rozkol ve společnosti a aby se lidé nebáli svého státu.

Prezidentské veto v Polsku

Ze strany prezidenta Dudy jde teprve o druhé použití veta. V Sejmu je k jeho přehlasování potřeba 3/5 většina hlasů za přítomnosti nejméně poloviny poslanců sněmovny, která má 460 členů. Vláda potřebnou většinou nedisponuje a opozice ohlásila, že veto prezidenta podpoří. Krok Andrzeje Dudy uvítalo i hnutí Kukiz '15, které často hlasuje s vládním blokem.

Oba zákony je podle Dudy nutné upravit tak, aby se staly přijatelnými, nové verze prý předloží ve spolupráci s odborníky do dvou měsíců. Předseda PiS Jarosław Kaczyński v jediné reakci na prezidentův krok řekl, že to je jeho právo a že strana čeká na jeho návrhy.

Šéf poslaneckého klubu PiS Ryszard Terlecki v reakci na prezidentovo rozhodnutí uvedl, že „Matrix získal po prezidentském vetu chvilkovou převahu“.

V pondělí večer v televizi vystoupila s projevem premiérka Beata Szydłová. Prohlásila, že změny soudnictví v zemi jsou nutné. Má jít o nápravu postkomunistických pořádků. Vláda se podle premiérky nehodlá zastavit, necouvne a změny provede.

Prezident Duda vystoupil s projevem ve stejný čas jako předsedkyně vlády. Jeho prohlášení přenášela soukromá televize TVN, která ho předřadila projevu Szydłové. „Národní“ TVP pak jako první vysílala projev premiérky.

Polský Senát odhlasoval sporný zákon o soudech, zbývá podpis Dudy. Do ulic vyšly desetitisíce lidí

Číst článek

Podle opozičního týdeníku Newsweek vládní strana, za kterou Duda v roce 2015 kandidoval, dala prezidentovi hodinové ultimátum na změnu rozhodnutí. Maršálek Senátu Stanisław Karczewski zprávu na Twitteru popřel a označil za „fake news“. Mluvčí prezidenta po pondělním jednání oznámil, že rozhodnutí Dudy je neměnné.

Vedení strany v pondělí jednalo o situaci přes deset hodin. Komentátoři spekulovali i o možnosti předčasných parlamentních voleb. Kaczyński už jednou takový scénář použil v roce 2007. Volby pak drtivě prohrál.

Zatím není jasné, jak strana PiS bude v Sejmu reagovat. Řádná schůze sněmovny je plánována na září.

PiS je dál ve vedení

Podle několika různých průzkumů z posledního týdne si vládní strana Právo a spravedlnost dál udržuje náskok ve volebních preferencích. Její výsledek se pohybuje v rozmezí 32 - 36 %. Za ní s podporou od 20 do 23 % následuje největší opoziční strana Občanská platforma.

Filip Harzer, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme