Postup Islámského státu v Iráku se podařilo zastavit, prohlásil John Kerry
Účastníci londýnské schůzky zemí sdružených v koalici proti Islámskému státu si dnes pochvalovali vojenské úspěchy v boji proti extremistům. Ministři zahraničí 21 států se dohodli na větší pomoci iráckým a kurdským jednotkám. Chtějí také ztížit naverbovaným islamistům z celého světa cestu na Blízký východ.
Bezmála dva tisíce vzdušných útoků koaličních letadel na pozice Islámského státu zastavily nebo místy zatlačily zpět jednotky radikálního hnutí, kvitoval šéf americké diplomacie John Kerry.
V Londýně jednalo 21 ministrů zahraničí o společném postupu proti Islámskému státu. Výsledky shrnul J. Hošek a okomentoval ji B. Tureček z MUP
Připomněl, že při náletech, které začaly v srpnu 2014, zahynula zhruba polovina vyšších velitelů IS. Koaliční letouny vedle toho prý zničily stovky vozidel a tanků, asi tisícovku vojenských stanovišť islamistů a zhruba 200 zařízení na těžbu ropy a zemního plynu, díky nimž hnutí získává prostředky na své operace.
„Oceňujeme všechny příspěvky koaličních států, ať je to přijímání uprchlíků, výcvik iráckých jednotek nebo potírání nenávistné ideologie islamistů,“ uvedl v Londýně Kerry s tím, že se podařilo dobýt zpět 700 kilometrů čtverečních iráckého území kontrolovaného předtím radikály.
Bez pozemní operace to zřejmě nepůjde
Podle amerického ministra zahraničí je ale nutné pokračovat ve vojenské spolupráci s Irákem a také dalšími zeměmi, kde koalice plánuje vytrénovat pro boj syrskou opozici.
„Koalice v Iráku dál cvičí irácké jednotky s cílem vycvičit 12 nových iráckých brigád. Vedle toho letos na jaře začneme s výcvikem syrských opozičních sil v táborech v Saúdské Arábii, Turecku a Kataru,“ upřesnil Kerry.
Německá policie zatkla dva pravděpodobné teroristy, kteří se vrátili ze Sýrie
Číst článek
Dodal, že irácké pozemní jednotky se v brzké době dočkají velké dodávky amerických pušek M16. Britský ministr zahraničí Philip Hammond ale podotkl, že potrvá měsíce, než budou irácké pozemní síly znovu schopné relevantních vojenských operací.
Irácký premiér Abádí v Londýně varoval, že propad cen ropy je katastrofou pro iráckou ekonomiku a brání efektivnějšímu postupu proti Islámskému státu. Zisky z prodeje černého zlata tvoří 85 procent iráckého státního rozpočtu.
Plány dobrovolníků IS pomůžou sledovat experti
Ministři zahraničí dnes v Londýně mluvili také o nevojenských opatřeních, která by pomohla neutralizovat hrozbu radikálního islamismu.
Mezi 21 státy má vzniknout expertní skupina, která by měla řešit účinnější výměnu informací o cestovních plánech často mladých Západoevropanů, kteří se chtějí přidat k IS.
Protiteroristická koalice dnes v Londýně mimo jiné slíbila, že vytvoří zvláštní fond, jehož cílem bude pomoci nejen zemím postiženým agresí Islámského státu, ale i milionům lidí, kteří před radikály uprchli.
Europol odhaduje, že ze zemí EU odjelo bojovat na Blízký východ na 5 tisíc občanů členských států. V Británii se ale spekuluje, že číslo může být mnohem vyšší.
S nepříliš povzbudivou informací přišel v Londýně už ve středu turecký premiér Davutoglu, podle nějž Turecko není schopné zavřít 800 kilometrů dlouhou hranici se Sýrií, kudy procházejí posílit džihádisty stovky dobrovolníků.