Povzbudivé signály i nevyužité příležitosti. Zuzana Čaputová přednesla poslední prezidentský projev
Slovensko čeká velká úloha posílit vzájemnou důvěru a pochopení mezi lidmi, země je rozdělená a zraněná, řekla slovenská prezidentka Zuzana Čaputová v posledním veřejném projevu ve funkci hlavy státu. V sobotu ji v úřadu vystřídá zvolený prezident Peter Pellegrini.
„Během pěti let jsem byla svědkem mnoha úspěchů a povzbudivých signálů. Stejně tak jsem byla svědkem nevyužitých příležitostí či promarněných šancí. Slovensko dokáže být soudržné, solidární, citlivé a zodpovědné. Zároveň v mnoha lidech dřímá hněv a strach. Křehké pouto důvěry jako by se ještě více oslabilo pod tlakem reality složitého období,“ uvedla Čaputová v proslovu, který před osobnostmi slovenského veřejného života přednesla v zahradě prezidentského paláce v Bratislavě.
Čaputová v sobotu předá klíče od prezidentského paláce. Historicky první žena v čele Slovenska končí
Číst článek
Podle první ženy ve funkci hlavy slovenského státu se nenávistné projevy ze sociálních sítí přenesly do reálného života a do výkonu politiky. Řekla, že důsledkem vyhrocené společné atmosféry byl předloňský teroristický útok u baru v Bratislavě, který navštěvovali lidé hlásící se k sexuálním menšinám, a letošní atentát na premiéra Roberta Fica.
„Mé milované Slovensko, mohla jsem zblízka vidět tvou bolest i radost a potenciál v úžasných lidech. Jsi rozděleno, zraněno, ale vždy v těžkých chvílích schopné spojit se v lidskosti. Přeji ti klidnější dobu a více lidskosti,“ uvedla Čaputová.
Proevropsky orientovaná politička Čaputová za svého působení v prezidentském úřadu obhajovala principy liberální demokracie, ochrany menšin a slabých, ekologii a po ruské vojenské invazi na Ukrajinu se jasně postavila na stranu bránícího se Kyjeva. Opakovaně zmiňovala heslo, že slušnost není slabost.
Často čelila slovním výpadům od některých politiků nynější vládní koalice či bývalého premiéra Igora Matoviče. Například Fico ji v minulosti označil za americkou agentku a politici jeho strany Směr-sociální demokracie kritizovali Čaputovou i při příležitostí jejího končícího prezidentského mandátu.
Naopak, většina opozičních politiků působení Čaputové ve vrcholné politické funkci ocenila. Uvedli například, že důstojně reprezentovala Slovensko i v období, které provázely například epidemie nemoci covid-19, válka na Ukrajině, vysoká inflace či energetická krize.
Čaputová během pěti let ve funkci hlavy státu zažila pět premiérů, z toho čtyři sama jmenovala.