Darování stíhaček Ukrajině je vlastizrada? Ministr Kaliňák podal trestní oznámení na svého předchůdce

Slovenský ministr obrany Robert Kaliňák přirovnal k vlastizradě postup jednoho ze svých předchůdců v úřadu Jaroslava Nadě, který za bývalé vlády prosadil darování vyřazených slovenských vojenských stíhaček Ukrajině bránící se ruské agresi. V této souvislosti před novináři Kaliňák oznámil podání trestního oznámení.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr obrany a vicepremiér Robert Kaliňák

Ministr obrany Kaliňák obvinil svého předchůdce z vlastizrady (archivní foto) | Zdroj: Reuters

Kaliňákův úřad předtím tvrdil, že bývalá vláda neměla kompetence se stíhaček sovětské konstrukce MiG-29 zbavit. Naď v reakci řekl, že ministerstvo obrany zakrývá svou neschopnost prázdnými řečmi a že tehdejší kabinet měl právo zvolený postup při darování migů využít.

Více se přiblížil Orbánovi, říká o prvním Ficově proslovu po atentátu spoluzakladatel Směru Zala

Číst článek

„Tímto způsobem oslabit ozbrojené síly, v rozporu s ústavou, v našem politickém slovníku jinak než vlastizradou označit nelze. Nevím, zda to naplňuje i skutkovou podstatu tohoto trestného činu, ale je to člověk, který zradil národní hodnoty,“ řekl Kaliňák o darování migů a také raketového systému protivzdušné obrany S-300 Ukrajině, jakož i o postupu Nadě v této záležitosti.

Nynější slovenská vláda po nástupu do úřadu loni v říjnu zastavila vojenskou pomoc Ukrajině ze státních zásob, kterou Bratislava poskytovala Kyjevu po ruské invazi na Ukrajinu z února 2022. Komerční dodávky zbraní nadále umožňuje.

Omezené kompetence

Slovensko loni darovalo Ukrajině třináct migů na základě mezivládní dohody s Ukrajinou. Tehdejší opozice, ve které byla rovněž strana Směr-sociální demokracie současného slovenského premiéra Roberta Fica, Kaliňákova stranického kolegy, transakci zpochybňovala.

Kabinet totiž po předchozím vyslovení nedůvěry ze strany sněmovny zůstal v úřadu jen s omezenými kompetencemi a podle ústavy například nemohl rozhodovat o zásadních otázkách zahraniční politiky.

Vláda tehdy uvedla, že se rozhodla pro předání techniky Ukrajině prostřednictvím uzavření mezinárodní dohody, k čemuž podle svého názoru pravomoc měla.

Radikální a zásadový, ale bez Pellegriniho charismatu, hodnotí nového předsedu Hlasu politolog Abrahám

Číst článek

Zmíněný postup bývalé slovenské vlády pak kritizovalo nynější vedení ministerstva obrany. Rovněž tvrdilo, že nenašlo k transakci právní analýzu, kterou v minulosti zmiňoval Naď.

„Samozřejmě že k tomu byla vypracována právní analýza, a to nejen na ministerstvu obrany. Zabýval se jí rovněž ministr spravedlnosti. Ministerstvo zahraničních věcí se ztotožnilo s jejich názory, téma řešila i kancelář prezidentky a úřad vlády. Na základě toho vláda učinila jako kolektivní orgán rozhodnutí a schválila podpis mezinárodní smlouvy, na což měla právo,“ řekl ve středu v reakci Naď. Dodal, že ohledně předání migů jedno trestní oznámení již bylo „smeteno ze stolu“.

Zmíněné migy Slovensko předloni vyřadilo z výzbroje a s několika zeměmi včetně Česka se dohodlo na jejich výpomoci se zajištěním ochrany slovenského vzdušného prostoru. První dříve objednané nové americké stíhačky F-16 by Bratislava měla dostat letos.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme