Jen za srpen bylo v brazilské Amazonii na 30 tisíc požárů, skoro třikrát více než loni
Footage shows Amazon fire gaining strength. Read the latest: https://t.co/7Xsrbnc1dt pic.twitter.com/GRHIlgB0zs
— Reuters (@Reuters) August 28, 2019
Brazilskou část Amazonie zasáhlo v srpnu 30 901 požárů, což je nejvíce od roku 2010. V oznámení o tom informoval brazilský Národní institut pro výzkum vesmíru (INPE) a upozornila na něj agentura AP. V porovnání s loňským srpnem byl v uplynulém měsíci požárů skoro trojnásobek.
Amazonský region požáry trápí pravidelně v období sucha mezi srpnem a říjnem. V osmém měsíci roku 2010 jich brazilští vědci zaznamenali dokonce 45 tisíc.
Za letošní rok postihlo Brazílii přes 74 tisíc požárů, přičemž v drtivé většině případů hořela právě nějaká část Amazonie. To je meziroční nárůst o 80 procent a nejvíce požárů, kolik institut INPE od roku 2013, co s monitorováním začal, napočítal.
Kouř z hořícího pralesa v srpnu dokonce zatemnil oblohu brazilského São Paulu, který se od města nachází na tisícovku kilometrů daleko. „Představte si, kolik toho musí hořet, aby vzniklo tolik kouře,“ napsala brazilská novinářka Shannon Sims na svůj twitter.
Letošní krize byla předmětem značného mezinárodního zájmu a stala se například jedním z hlavních témat projednávaných před týdnem na summitu skupiny vyspělých ekonomik G7.
K většímu počtu požárů, na něž INPE upozornil, podle expertů přispívá nejen sucho a klimatické změny, ale také ilegální kácení a vypalování lesa za účelem získání zemědělské půdy. Kvůli tomu se stal terčem kritiky i brazilský prezident Jair Bolsonaro, který ekonomické aktivity v Amazonii podporuje.
Požáry afrických lesů jsou mnohonásobně větší než ty v Brazílii, přesto je jim věnována menší pozornost
Číst článek
Pro 76 procent Brazilců je mezinárodní zájem o ochranu tamní přírody oprávněný, vyplývá z nového průzkumu agentury Datafolha, o němž informovala agentura AFP. Zároveň ale 75 procent dotázaných uvedlo, že správa deštného pralesa přísluší Brazílii.
Francouzský prezident Emmanuel Macron nedávno navrhl, aby byl pralesu přidělen „mezinárodní status“, což Bolsonaro hodnotil jako ohrožení brazilské svrchovanosti.
AP připomíná, že na brazilském území se nachází asi 60 procent amazonského pralesa, který bývá označován za plíce planety. Zdejší stromy každý rok absorbují až dvě miliardy tun oxidu uhličitého.