Plíce, kterým dochází dech. Ale možná ne navždy. Kácení v Amazonii ustává a aliance států v Jižní Americe ho chce úplně zastavit. Kdy? A co se stane, když k tomu nedojde?
„Ceremonie trvá zhruba 3-4 hodiny, většinu času tam maestro sedí, zpívá a ayahuascu pije,“ popisuje Páleníček. Na EEG je možné vidět, že v průběhu ceremonie se objevuje více synchronní aktivity.
„Odlesňování v Brazílii dosáhlo vrcholu, když se těžilo více než 13 tisíc kilometrů čtverečních, jako v roce 2021. V podstatě nebylo kam ta čísla zvyšovat,“ říká Jan Freidinger.
Země se chtějí vyvarovat tomu, aby se amazonský prales dostal do „bodu zvratu“. To je situace, kdy by prales začal vypouštět více oxidu uhličitého, než kolik by ho absorboval.
Dnes je Amazonský prales vykácený ze 17 %. Odborníci varují, že při vykácení z 20 až 25 % dojde k nenávratnému narušení koloběhu vody, který prales nyní zajišťuje.
Už před Lulovým příjezdem jednala na summitu OSN v Egyptě jeho budoucí ministryně životního prostředí Marina Silvová. Dodala, že svět si přeje, aby Brazílie v této oblasti znovu hrála vedoucí úlohu.
Levicový politický veterán Luiz Inácio Lula da Silva se po 12 letech vrací do prezidentského křesla Brazílie. Ve druhém kole získal skoro 51 % hlasů, porazil tak současného prezidenta Jaira Bolsonara.
„Bolsonaro sliboval, že nebude ctít žádnou domorodou půdu a že nebude hledět na její ochránce – a to splnil. Jeho vláda pro nás byla velmi temná,“ říká lídr brazilských domorodců z kmene Pankararu.
23:58
Amazonský prales||Alžběta Jurčová|Příroda|svět ve 20 minutách
Strážcům zákona uniká většina případů. Pokuty, které hrstka státních a federálních inspektorů napíše, se málokdy platí. Občas se případ dostane i k soudu, řízení ale trvají celá léta.
Domorodý muž žil 26 let v amazonském pralese v naprosté izolaci. Jeho tělo bylo nalezeno v hamace před slaměnou chatrčí. Muž smrt zřejmě očekával, než ulehl, pokryl své tělo peřím papoušků Ara.
Pro Bolsonara šlo o vůbec první oficiální setkání se současným americkým prezidentem. Na summitu dále uvedl, že Brazílie má zájem na zlepšení vztahů s USA.
Odlesňování v brazilské části Amazonie bylo v dubnu pro tento měsíc rekordní. Vysoké byly i údaje o ničení deštného pralesa za leden a únor, upozornila agentura AP.
Podle brazilského Národního ústavu pro výzkum vesmíru těžaři v lednu a únoru vykáceli více než 600 kilometrů amazonského deštného pralesa, což je asi třikrát více než za stejné období loni.
Dražší může být krmná sója, hovězí maso, a samotní Brazilci si razantně připlatí i za elektřinu. Tu totiž země vyrábí hlavně z vodních elektráren, které jsou teď „na suchu“.
Amazonský prales v Brazílii mezi srpnem 2020 a červencem letošního roku podle brazilského Národního ústavu pro výzkum vesmíru přišel o 13 235 kilometrů čtverečních své rozlohy.
Minulý měsíc amazonský prales v Brazílii přišel o 877 kilometrů čtverečních. Od začátku roku to je už více než 8000 kilometrů čtverečních, což je rozloha srovnatelná s velikostí Plzeňského kraje.
Podle několik set místních měření v různých oblastech pralesa v letech 2010 až 2018 vědci došli k závěru, že východní Amazonie už teď vypouští více oxidu uhličitého, než kolik ho zadrží.
Chcete kousek amazonského pralesa? Teď si ho můžete adoptovat, stejně, jako když sponzorujete oblíbené zvíře v zoo. Brazilské ministerstvo životního prostředí totiž zavedlo program „Adoptuj park“.
Brazilský prezident už tři roky po sobě snižuje rozpočet pro resort životního prostředí. Uvádí, že Amazonie je zdrojem, z nějž Brazílie může získávat peníze na rozvoj.
Thunbergová v sobotu napsala, že domorodci z kmene Guajajara jsou vražděni kvůli tomu, že chrání amazonský prales. Reagoval na ni brazilský prezident Bolsonaro, který ji označil za spratka.
V současnosti se zvýšila rychlost odlesňování brazilského Amazonského pralesa o 29,5 procenta za 12 měsíců. Brazilský prezident Jair Bolsonora se k nové studii nevyjádřil.
Organizace zastupující domorodé obyvatelstvo prohlásila, že za stoupající agresi může rétorika brazilského prezidenta Bolsonara, který podporuje rozvoj ekonomických aktivit v domorodých oblastech.