Proti Izraeli demonstrovalo ve Washingtonu několik tisíc muslimů
O víkendu se ve Washingtonu odehrála největší demonstrace ve Spojených státech proti ozbrojeným akcím Izraele v Libanonu. Kolem Bílého domu pochodovalo přes pět tisíc demonstrantů, převážně muslimů původem z arabských zemí. Demonstraci sledoval zpravodaj Českého rozhlasu ve Spojených státech Alexandr Pícha.
Demonstrace potvrdila zajímavý fenomén. Přestože organizátoři svezli do Washingtonu stovky muslimů, o několikatisícový průvod neměli valný zájem lidé na ulicích ani turisté. O zapálené účastníky demonstrace přitom nebyla nouze. Stačilo se zeptat třeba vlajkonoše, jestli podporuje Hizballáh.
"Ano, to dělám. Nesmíme přestat bojovat, já bojuju už dlouho. Společně zvítězíme. Budu s našimi lidmi pohromadě celý život."
Kdybyste přivřeli oči tak, abyste neviděli Bílý dům a okolní ulice, demonstrace by vám připadla jako třeba v palestinské Gaze. Naprostá většina demonstrantů byla původem z Blízkého východu, většina z nich, hlavně ženy, měla tradiční oblečení a někteří radikálové byli symbolicky maskováni šátky na tváři. Byli to ale Arabové, kteří sami do Ameriky přišli a svobodně tady žijí.
"Jsem z Íránu a jsem americká občanka a jsem tady proto, že Hizballáh a Hamas potřebují podporu. Musíme čelit tomu, co dělá americké impérium a jeho reprezentant Izrael."
Nedalo mi to a během průvodu jsem se zeptal na názor také několika málo Američanů, kteří se zastavili a z chodníků skandující dav sledovali z povzdálí.
"Ale teď to je jen zastavení palby, Izrael má právo na existenci, ale kdo za to zodpovídá? Amerika by měla Izraeli a dalším zemím okolo pomoci. Měli bychom znovu vytvořit jakýsi Marshallův plán pro Blízký východ, který by mu pomohl," soudí Suzan Reen z Washingtonu.
Američané jsou ale většinou proti tomu, aby americká pomoc zemím Blízkého východu zahrnovala také účast v mezinárodních silách OSN v Libanonu.
"Nemyslím, že by se tam Amerika měla rozmístit. Vidíme, co se děje v Iráku, výměna Saddáma byla správná, ale zemřely tam už 3 tisíce Američanů. Na Blízkém východě se musejí angažovat i jiné země. Teď pod OSN bude pohyb směrem k míru, myslím, že se to dává dobrým směrem," řekl mi původem Iráčan Emad, který rezervovaně sledoval demonstraci z chodníku.