Při protiizraelských protestech v USA zatkli přes 2000 studentů. Antisemitské útoky ‚prudce narostly‘

Při protiizraelských protestech, které poslední dva týdny otřásají univerzitami ve Spojených státech, policisté zatkli více než 2000 lidí, informoval americký tisk. Podle agentury AP počet zadržených dosáhl skoro 2200. Na některých školách se studenti dohodli s vedením na postupu kolem hlavního požadavku protestujících, kterým je ukončení spolupráce s firmami napojenými na Izrael.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protiizraelské demonstrace v USA

Agentura AP od 18. dubna zaznamenala 56 policejních zásahů na 43 školách, které vyústily v zatýkání | Foto: Mike Blake | Zdroj: Reuters

Současnou vlnu studentského aktivismu zažehl incident z 18. dubna, kdy vedení Kolumbijské univerzity v New Yorku poslalo policii na studenty, kteří se utábořili uprostřed jejího kampusu na protest proti válce v Pásmu Gazy.

Policie vyklidila Kolumbijskou univerzitu kvůli demonstrantům za Palestinu. Zadržených jsou desítky

Číst článek

Podobná stanová městečka pak vyrostla na školách napříč USA, na Kolumbijské univerzitě i jinde demonstranti v posledních dnech zablokovali akademické budovy.

Agentura AP od 18. dubna zaznamenala 56 policejních zásahů na 43 školách, které vyústily v zatýkání. Podle deníku The New York Times na šesti univerzitách policisté zadrželi 100 a více lidí, nejvyšší počet, konkrétně 217, eviduje list na Kolumbijské univerzitě.

Na 200 lidí zatkli policisté, kteří v noci na čtvrtek vyklidili protestní tábor v areálu Kalifornské univerzity v Los Angeles. Vedení školy policii přivolalo poté, co tábor postavený minulý týden předchozí noc napadli proizraelští demonstranti. Na tento incident policie reagovala velmi pomalu, což spustilo kritiku od některých studentů i kalifornských politiků.

V noci na středu pak policie několik hodin vyzývala demonstranty, aby se rozešli, a posléze začala odstraňovat barikády ze dřeva či kovových plotů postavené kolem stanového městečka. Použila při tom omračovací granáty a gumové projektily, zatímco někteří demonstranti na policisty stříkali pěnu z hasicích přístrojů.

Zásah se ale obešel bez výraznějších násilností a většina zadržených podle médií čelí pouze obviněním z přestupků, jako je účast na nezákonném shromáždění.

Vysokoškoláci v USA demonstrují proti válce v Pásmu Gazy. Policie zadržela nejméně 34 protestujících

Číst článek

Studentka druhého ročníku z Kalifornské univerzity v Los Angeles jménem Ella hovořila o vyčerpávající a neuspokojivé noci, když dopoledne opouštěla vězení v centru Los Angeles. „Není to nic ve srovnání s tím, čím procházejí děti v Gaze,“ dodala v rozhovoru s listem Los Angeles Times.

Útoky na židovské studenty

Univerzitní protesty odráží znechucení velké části Američanů nad izraelským tažením proti teroristickému hnutí Hamás, které provází zabíjení tisíců civilistů.

Protestující studenti počínání Izraele označují za genocidu Palestinců a vyzývají své školy, aby přerušily jakékoli vazby na Izrael i na firmy, které tam působí. Manifestace provází antisemitské projevy některých účastníků i vyjádření proti konceptu židovského státu.

Na tento aspekt se zaměřil americký ministr školství Miguel Cardona, který v pátečním dopise školám hovoří o „prudkém nárůstu“ nahlášených případů antisemitismu v některých kampusech, uvedla televize CNN

Židovští studenti podle něj hlásí, že jsou oběťmi fyzických i verbálních útoků včetně vyjádření, že se mají „vrátit do Polska“. Podle ministrova dopisu se také na univerzitních kolejích našly hákové kříže na dveřích pokojů.

25:05

Mladí Američané jsou kritičtí k Izraeli i k Bidenovi, který bez nich nevyhraje, přibližuje studentka

Číst článek

Protestní tábory se setkávají s různými reakcemi akademických lídrů, přičemž na některých místech zasahuje policie ihned, jinde, jako například na Kalifornské univerzity v Los Angeles, jsou tyto akce několik dní tolerovány.

Šéfové mnohých škol ale dříve nebo později dochází k závěru, že tato forma protestu je příliš rušivá a vytváří nepřátelskou atmosféru. Některé školy v posledních dnech zavedly distanční výuku či jinak upravily běžný chod.

Zatímco na Kalifornské univerzity v Los Angeles nebo Portlandské státní univerzitě v Oregonu se ve čtvrtek zatýkalo, tábor na Rutgersově univerzitě v New Jersey ukončil kompromis, informoval deník New York Times.

Lídr studentského protestu uvedl, že škola přijala většinu požadavků a souhlasila s dalším vyjednáváním ohledně vazeb na Izrael. Podobné dohody byly tento týden uzavřeny na Brownově univerzitě ve státě Rhode Island nebo na Severozápadní univerzitě v Illinois.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme