Mnohé západní vlády a humanitární organizace tvrdí, že Izrael svou politikou blokády Pásma Gazy a systémem distribuce humanitární pomoci vytvořil podmínky pro šířící se podvýživu a hladovění.
Witkoff se podle mluvčí vydal na Blízký východ se silnou nadějí, že se podaří dojednat příměří a vytvořit „koridor pro přepravu pomoci, se kterým fakticky souhlasily obě strany“.
Izrael od 2. března zavedl blokádu jakýchkoliv dodávek do pásma. Podle mluvčího ministerstva zdravotnictví v Pásmu Gazy trpí podvýživou v pásmu přibližně 600 tisíc lidí.
Trump se k opuštění organizace OSN rozhodl na základě přezkumu členství USA, který nařídil v únoru. Cílem bylo prošetřit případný antisemitismus a protiizraelské nálady v rámci UNESCO.
Nejradikálnější proudy mají dle politologa Marka Čejky zastoupení i v izraelské vládě a tím v podstatě legalizují řadu věcí, které byly během minulých izraelských administrativ nelegální
„Pokud by příměří skutečně vyšlo a přestalo se na 60 dnů válčit, dojde pravděpodobně k výměně rukojmích za palestinské vězně, navýšení humanitární pomoci a tak dále,“ říká expertka Eva Taterová.
„Kolega mi také popsal, že kdokoli, kdo se tam 3. července dostal k pytli mouky, byl střelen do hlavy,“ popisuje svědectví o situaci v Gaze Tereza Wyn Haniaková z Lékařů bez hranic.
Před jednáním v Bruselu to uvedl španělský ministr zahraničí Albares. Šéf diplomacie chce rovněž žádat o schválení sankcí vůči osobám, které narušují úsilí o vznik palestinského státu vedle Izraele.
U centra humanitární pomoci v Gaze zahynulo čtrnáct lidí, 99 bylo zraněno uvedly místní nemocnice a ministerstvo zdravotnictví. Do davu měli střílet izraelští vojáci. Izrael se k události nevyjádřil.
Oba muži kdysi ztratili kvůli izraelsko-palestinskému konfliktu své dítě. Stali se z nich ale celoživotní přátelé a míroví aktivisté, což potvrzují v rozhovoru pro Český rozhlas.
Izraelská armáda využívá Palestince k vyhledávání nastražených výbušnin či ozbrojenců. Používání lidí jako lidských štítů však izraelský nejvyšší soud už v roce 2005 zakázal.
„Izrael pustil do Gazy pět kamionů, tudíž se ani k mé rodině nic nedostalo. Je to kapka v oceánu,“ říká Yara Abu Aataya, designérka, jejíž část rodiny žije v Pásmu Gazy.
Podle svědků z města Bajt Lahíja izraelská armáda podnikla nálety, dělostřeleckou palbu a dronové útoky. Záchranné práce nyní komplikuje rozsáhlá destrukce silnic a cest.
Nevládní organizace i OSN varují, že v Pásmu Gazy hrozí hladomor. „Dokud bude pokračovat válka za použití hladu, nemá smysl mluvit o příměří,“ říká člen vedení teroristického hnutí Hamás.
Budapešť ve čtvrtek oznámila, že se maďarská vláda rozhodla od Mezinárodního trestního soudu odstoupit a že k tomu ještě ve čtvrtek zahájí patřičný proces.
Izraelská armáda úder potvrdila a uvedla, že jeho cílem byl „klíčový“ činitel hnutí Hamás. Podle tiskové agentury Šiháb blízké Hamásu jím byl člen politického vedení hnutí Ismáíl Barhúm.
V rámci dohody o příměří měl Izrael po sobotním předání šesti rukojmích Hamásem propustit na šest stovek palestinských vězňů, což se nestalo. Hamás rozhodnutí odsoudil.
Hamás v pondělí až do odvolání odložil postupné propouštění dalších rukojmích. Své rozhodnutí zdůvodnil porušováním podmínek dohody o příměří ze strany Izraele.
„Uvědomuji si, že jsme zůstali sami. Mladí lidé odklízejí trosky holýma rukama, ale člověk se musí podívat pravdě do očí. Jinak Gazu nikdy neobnovíme,” popisuje své dojmy 38letý Husajn.
Trump se podle agentury Reuters nechal slyšet, že by rád, aby Palestince z Pásma Gazy přijaly Jordánsko a Egypt. Není ale nutně pro osídlení tohoto území Izraelci.
Dva zdroje agenturu AP informovaly, že Hamás přijal návrh dohody, která počítá s osvobozením 33 rukojmích, přerušením bojů na 42 dnů a propuštěním stovek palestinských vězňů z izraelských káznic.
Nemocnice v Pásmu Gazy se staly smrtelnou pastí pro Palestince, cituje AFP vysokého komisaře OSN pro lidská práva Volkera Türka. Podle jeho úřadu je zdravotnický systém v Gaze na pokraji kolapsu.
„Izraelská armáda vzala naši oblast útokem. Jednou kostel zasáhl nálet. Lidé se bojí, že se to bude opakovat. My jsme zažili už řadu válek. Tahle je ale jiná. Silnější a krutější,“ říká Butrus Chúrí.
Izrael uzavře svou ambasádu v Dublinu, oznámil v neděli izraelský ministr zahraničí Gideon Saar. Krok zdůvodnil tím, co označil za „extrémní protiizraelskou politiku irské vlády“.