Nejméně pět Palestinců zahynulo při izraelském úderu na vozidlo ve městě Túbás na severu okupovaného Západního břehu Jordánu. Mezi nimi byl i syn známého palestinského zločince Zakaríji Zubajdího.
Angažování Belly Hadid jako nové tváře kampaně na obuv Superlight 72 vyvolalo kritiku. Na letní olympiádě v Mnichově totiž v roce 1972 zavraždili palestinští teroristé jedenáct izraelských sportovců.
V Gaze sílí kritika hnutí Hamás. Lidé prosí Boha, aby členům hnutí vzal život. V důsledku války se zcela rozpadl občanský pořádek, humanitární konvoje rabují zločinecké gangy.
Z kibuců pocházeli například například zakladatel státu a první izraelský premiér David Ben Gurion, Golda Meirová nebo dlouholetý izraelský politik Šimon Peres.
„V tuhle chvíli to v Izraeli skutečně vypadá velmi nestabilně. Uvidíme, jestli vůbec vydrží současná izraelská vláda,“ říká v Interview Plus Eva Taterová, historička z Ústavu pro soudobé dějiny AV.
Palestinská média mezitím informovala o izraelském bombardování rezidenční oblasti na severu města Gaza, při němž zahynulo osm lidí, většinou děti, píše stanice Al-Džazíra.
Izraelský válečný kabinet opustil další jeho člen, ministr bez portfeje Gadi Eisenkot, který v něm zasedal od října jako pozorovatel. Informoval o tom v noci na pondělí server The Times of Israel.
Izrael má také umožnit do Pásma Gazy přístup vyšetřovacímu týmu, který by se zabýval sběrem důkazů v případu údajného páchání genocidy na Palestincích.
Současnou vlnu studentského aktivismu zažehl incident z 18. dubna, kdy vedení Kolumbijské univerzity v New Yorku poslalo policii na studenty, kteří se utábořili uprostřed jejího kampusu.
Podle armády se v Rafáhu soustředí poslední čtyři prapory ozbrojenců Hamasu. S chystanou operací nesouhlasí západní spojenci Izraele včetně Spojených států.
Při zásahu několika vozidel z humanitárního konvoje zemřelo 1. dubna celkem sedm lidí, kromě Sobóla tři Britové, Australanka, Palestinec a muž s občanstvím USA a Kanady.
Americké zpravodajské služby očekávají velký íránský útok na Izrael, přijít může během několika dnů. Podle politického geografa Jelena jsou ale dva důvody, proč se z toho nový konflikt nestane.
Biden zopakoval apel na to, aby Izrael umožnil na šest až osm týdnů nepodmíněný přísun humanitární pomoci do oblasti, jejíž obyvatelé trpí kvůli úderům izraelské armády.
Den poté, co izraelská armáda oznámila, že stahuje své jednotky, se do Chán Júnisu na jihu Pásma Gazy sjížděly proudy Palestinců, aby zachránily, co se dá, z rozsáhlé zkázy.
22:52
Tel Aviv||Alžběta Jurčová|Zprávy ze světa|SVĚT VE 20 MINUTÁCH
Desetitisíce Izraelců demonstrovaly proti vládě Benjamina Netanjahua. Žádali vypsání nových voleb, propuštění rukojmí a protestovali proti výjimkám z vojenské služby pro ultraodtodoxní židy.
„Situace je opravdu katastrofální. Je velmi složité vůbec popsat to obrovské zoufalství, v jakém se civilisté v Pásmu Gazy nacházejí,“ uvedla manažerka komunikace Charity České republiky Pipková.
Stanice Al-Džazíra v komentáři uvádí, že „Netanjahu nechce vypadat jako ten, kdo dělá ústupky Hamásu“. Izraelský premiér podle The Times of Israel kritiku odmítl.
Zároveň uvedl, že od Hamásu „nepřišla žádná skutečná odpověď“ a že Hamás „má stále nepřijatelné požadavky“. „Nechtějí se nikam posunout a chtějí rozdmýchat boje o ramadánu,“ tvrdí izraelský premiér.
Naděje Gazanů, že do ramadánu bude uzavřené příměří a že tím pádem bude posvátný měsíc klidnější, zůstávají nenaplněná. V Jeruzalémě se střetla izraelská policie s věřícími.