Okolnosti znečištění ropy vyšetříme, prohlásil v Pekingu Putin. Transněfť mluví o trestném činu
Kontaminací ruské ropy se zřejmě začnou zabývat i státní orgány, včetně těch činných v trestním řízení. Naznačil to v sobotu ruský prezident Vladimir Putin. Okolnosti znečištění ropy, kvůli kterému teď neteče ropa jižní větví ropovodu Družba ani do České republiky, se zabývá provozovatel ropovodů Transněfť. Dovoz ruské ropy pozastavilo tento týden vedle České republiky také Polsko, Německo, Ukrajina a další státy.
„Jsem si vědom toho, co se stalo, ale podrobnosti mi nejsou známy. Abychom pochopili, co se tam stalo, je nutné zahájit vyšetřování,“ řekl v sobotu Putin novinářům v Pekingu, kde se účastní konference o nové Hedvábné stezce. O věci Putin stručně jednal i s běloruským prezidentem Alexandrem Lukašenkem.
Problém podle informací agentury Reuters vznikl minulý týden, když neidentifikovaný ruský výrobce kontaminoval ropu nadměrnou hladinou organického chloridu. Uvedená látka se používá ke zvýšení produkce ropy. Před transportem je ale potřeba ji od ropy oddělit, protože může poškodit rafinační zařízení.
‚Úmyslné znečištění‘
Ruský premiér Dmitrij Medveděv podle agentury Interfax nařídil ministerstvům energetiky a obchodu, aby do sedmi dnů věc prošetřila a připravila návrhy, jak zamezit opakování situace. Výsledky vyšetřování by měly být odeslány prokuratuře.
Mluvčí ruského monopolního přepravce ropy Transněfť Igor Ďomin v pátek oznámil, že ruské úřady vyšetřují „úmyslné znečištění ropy v ropovodu Družba“ jako trestný čin.
Šéf Správy státních hmotných rezerv: Unipetrol požádá o půjčku ze státních ropných zásob
Číst článek
„Nejprve je samozřejmě nezbytné provést vyšetřování na úrovni samotné Transněfti. Pokud nebude interní podnikové vyšetřování stačit, nevylučuji, že provedeme důkladnější (vyšetřování) s pomocí státních orgánů a odborníků,“ řekl v Pekingu Putin.
Šéf ukrajinského podniku Ukrtransnafta Mykola Havrylenko po jednání se svými protějšky z Ruska, Běloruska a Polska v pátek v Minsku řekl, že ruská ropa jižní větví ropovodu Družba normálně poteče nejspíš „ke konci první květnové dekády“. Podle něj se podařilo nalézt technické řešení problému se znečištěnou ropou.
Na jižní větev ropovodu Družba je napojeno i Slovensko a Česká republika, kam aktuálně žádná ruská ropa kvůli jejímu znečištění neteče.