Většina Rakušanů povinné očkování proti covidu podporuje. Řadu lidí nepřesvědčí ani vysoké pokuty

Rakouský parlament schválil očkovací povinnost vakcínou proti covidu-19. Zákon musí ještě posoudit prezident Alexander Van der Bellen. Většina Rakušanů podle průzkumů povinnou vakcinaci podporuje. Každý šestý dospělý obyvatel země ale očkovaný není. Odborníci se obávají, že kontroverzní zákon ještě prohloubí příkopy v už tak rozdělené společnosti.

Vídeň Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rakouský parlament schválil očkovací povinnost vakcínou proti covidu-19. Zákon musí ještě posoudit prezident Alexander Van der Bellen. Většina Rakušanů podle průzkumů povinnou vakcinaci podporuje

Rakouský parlament schválil očkovací povinnost vakcínou proti covidu-19. Zákon musí ještě posoudit prezident Alexander Van der Bellen. Většina Rakušanů podle průzkumů povinnou vakcinaci podporuje | Foto: Lukas Barth | Zdroj: Reuters

„Budu s tím bojovat a hledat spravedlnost u soudu. Až mi stát vyměří pokutu, tak se budu bránit,“ vysvětluje zpravodaji Radiožurnálu svou strategii Suzzane.

Přehrát

00:00 / 00:00

Většina Rakušanů povinné očkování proti covidu podporuje, řadu lidí ale nepřesvědčí ani vysoké pokuty. Více si poslechněte v reportáži Ladislava Nováka

Jsme ve Vídni na jednom z posledních protestů před začátkem povinného očkování. Asi padesátiletá žena chodí demonstrovat od listopadu, kdy vláda svůj záměr ohlásila: „Jsem silně proti povinnému očkování. Není to demokratické, jde to proti všem demokratickým zásadám.“

Odpůrci očkování mají nejrůznější důvody. Ne každý je přitom zastánce konspiračních teorií nebo krajní pravice, jak je v Rakousku často vnímá širší veřejnost. Jde i o lidi, kteří z různých důvodů nedůvěřují úřadům, mají obavy z vedlejších účinků nebo pochybují o vážnosti nemoci.

Osmdesátník Walter věří, že ho ochrání bůh – nejen před případnou chorobou, ale i před státní mocí. Nezná nikoho, kdo by zemřel na covid, a proto odmítá roušky, testy i očkování. Situaci přirovnává k apokalypse. I Walter se chce bránit soudně. Odborníci na ústavní právo tomu nedávají velkou šanci.

Počet nových nákaz koronaviru v Rakousku nadále roste. Vláda i přesto začne s rozvolňováním

Číst článek

Vivian věří, že z očkovací povinnosti a případných pokut navzdory všemu sejde. V nařízeném očkování vidí prvky diktatury. Nový zákon jí ale starosti nedělá. Do práce totiž může dál chodit i bez očkování, pouze s negativním testem.

Většina Rakušanů očkovací povinnost přijímá. Asi 60 procent lidí je spíš na straně vlády. Protesty odpůrců jsou naopak jen menšinové, schvaluje je pouhých 17 procent lidí.

Svůj záměr vládní koalice ohlásila už před třemi měsíci. V platnost ale vstupuje v době, kdy se mluví o konci pandemie.

Chyba na straně vlády

Lidé se i proto na povinné očkování dívají spíš rozpačitě. „Rozpačitě proto, že pro ty, kteří si očkovací povinnost přáli, zákon není dost důsledný, a pro ty další, kteří očkovací povinnost považují za příliš radikální politický nástroj, tak tenhle nástroj zůstává něčím, co je příliš silné, příliš vymáhající a přichází v době, kdy je ta společnost velice polarizovaná,“ říká profesorka sociální politologie na Vídeňské univerzitě Anna Durnová.

Lockdown pro neočkované v Rakousku skončí. Přetížení nemocnic už podle ministra nehrozí

Číst článek

Povinné očkování může podle profesorky Durnové zanechat na rakouské společnosti dlouhodobý šrám. Hlavně kvůli vulgaritě, se kterou spolu oba tábory mluví. Vinnu je prý třeba hledat na obou stranách.

Situaci vyhrocuje i vláda a část opozice, které s odpůrci pracují jen jako s bláznivými příznivci konspiračních teorií.

„Tohle je nebezpečný moment, protože nahrává polarizaci společnosti, protože pokud moje důvody jsou jiné než ty, které prezentují média a o kterých mluví vláda, tak nutně pociťuji velkou nedůvěru vůči vládním institucím a uzavírám se do sebe. A pokud nemůžu v rámci veřejného diskursu vyjádřit obavy z vedlejších účinků očkování, aniž bych byla označená za odmítače, tak si myslím, že vzniká jedovaté diskusní prostředí, které polarizuje společnost,“ komentuje profesorka Durnová.

Ladislav Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme