Rozpad federace zaměstnal i slovenské heraldiky. Museli vytvořit nové státní symboly

Trojvrší a dvojkříž, tak dnes všichni znají slovenský státní znak a vlajku. Před 20 lety ale symboly nové slovenské republiky teprve dostávaly svou podobu. Zakotvila je tehdy nová ústava, kterou slovenský parlament přijal 1. září 1992. Zatímco v české půlce státu mohly vlajky po rozpadu federace zůstat na stožárech, Slováci si museli na svoji novou zástavu zvykat.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenský volič v bratislavské volební místnosti

Slovenský volič v bratislavské volební místnosti | Zdroj: Reuters

Běhat s vlajkou po ulicích, když hokejisté přivezou medaili z mistrovství světa, je dnes na Slovensku standard. Nebylo tomu tak ale vždycky.

Pamětníci se shodují, že Slováci získali hrdost na svou vlajku celkem pozdě, i díky sportovním úspěchům na přelomu tisíciletí. Dvojkříž na trojvrší totiž na Slovensku dlouho nebyl k vidění.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak se rodily nové státní symboly Slovenska, připomíná reportáž Vojtěcha Bergera

Ladislav Vrtel, autor státního znaku Slovenska z počátku 90. let, hledá ve skříni ten originální, který sám navrhl. Připomíná, že dvojkříž na trojvrší je historickým symbolem Slovenska už od revolučního roku 1848. Socialistická ústava Československa z roku 1960 ale tradiční slovenský symbol ze státního znaku vymazala.

„Proto Slováci asi 30 let nemohli používat svůj historický symbol. Když si představíte, že by někdo zakázal Čechům používat lva, tak samozřejmě lze předpokládat jistou frustraci,“ říká.

Zatímco o státním znaku měli slovenští heraldici počátkem 90. let celkem jasno, nečekané peripetie přinesla státní vlajka.

Slovensko měla původně reprezentovat tradiční trikolora - tři vodorovné pruhy, odshora bílý, modrý a červený. Mezitím se ale rozpadl Sovětský svaz a Slovensko mělo rázem stejnou vlajku jako Rusko. Aby se slovenská vlajka od ruské odlišila, přibyl na trikoloru ještě státní znak.

Ladislav Vrtel, autor státního znaku SR z roku 1990 | Foto: Vojtěch Berger

„Divák je vlastně nucený si všimnout právě toho detailu, který je odlišuje. To znamená, fixuje se v hlavách světové veřejnosti, že to, co má dvojitý kříž a trojvrší, to je Slovensko a to je ta malá země kdesi při Čechách,“ popisuje heraldik.

Slovenský znak se v populární legendě vysvětluje tak, že trojvrší znamená tři pohoří, Tatra, Fatra a Mátra. Ladislav Vrtel na tím blahosklonně přivírá oči.

„Je třeba říct, že ty vršky vznikly dřív, než vznikla tato interpretace. Vršky přibyly pod dvojitý kříž na začátku 14. století a tato legenda je ze 17. století,“ vysvětluje.

Slovenské vlajky budou dnes i o víkendu v Bratislavě hodně vidět. Dvacáté výročí přijetí ústavy připomene slavnostní zasedání parlamentu, koncert na Bratislavském hradě, i lidová zábava s elitním slovenským cyklistou Peterem Saganem.

Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme